Zincire Vurulmuş Prometheus

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Ruhr 2010-Stiftung Zollverein ve Yunanistan-Atina Festivali ile ortak geliştirilen uluslararası bir proje olan “Promethiade,” dünyaca ünlü üç tiyatro topluluğunun, ateşi kullanarak insanlığa medeniyeti ve bilgiyi armağan eden Prometheus efsanesinden yola çıkarak üç ayrı eser üretmesini kapsıyor.

Çalışmalarına 2008 yılında başlanan proje ile Avrupa kültürünün temellerini oluşturmuş olan efsanevi figür Prometheus’a, üç tiyatro topluluğunun; Yunanistan’dan Attis Tiyatrosu (Theodoros Terzoupoulos), Türkiye’den Studio Oyuncuları (Şahika Tekand) ve Almanya’dan Rimini Protokoll’ün işbirliği sonucunda yeni bir bakış getiriliyor.

Attis Tiyatrosu tarafından üretilen “Zincire Vurulmuş Prometheus,” 26-27-28 Temmuz tarihlerinde Rumeli Hisarı’nda.

Kaynak; İstanbul 2010

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

3 Comments

  1. Oyunun çok dilli sahnelenmesi belki bir kültür başkenti projesi için uygundur ama anlamamak izlerken sıkıcı hale getirebiliyor.

  2. Oyun eğer her ülkede böyle sergileniyorsa “kötü seçim” dışında bir şey diyemeyiz ama başka ülkelerde üst yazı ile sergileniyorsa sanırım biraz kızmaya hakkımız var. Ayrıca dil yüzünden yarısından fazlasını anlamadığım bir oyundan -özellikle de arkada müzikli boğaz vapurları geçerken- etkilenmem mümkün değil, o yüzden sadece gittik gördük diyebiliyorum.. Yine de oyun biter bitmez fırlayıp ayakta alkışlayan izleyicimizi anlamak Almanca ve Yunancadan daha zor geliyor bana :)

  3. yetkin dikinciler’in performansı başarılıydı gerçekten. ama oyunun bir yerinde “yiğidim aslanım burda yatıyor” şarkısını söylemesi hiç anlamlı gelmedi açıkcası. dil konusunda arkadaşlara katılıyorum. bazı bölümlerde çok sorun olmadı ama uzun tiratlarda çok zorladı izleyicileri. mekan ve dekor çok güzeldi.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir