Yeni Sinemacılar’dan Panahi’ye Destek

Yeni Sinema Hareketi, İranlı yönetmen Cafer Panahi ve yapımcı Muhammed Resulov’a verilen hapis cezalarını protesto etmek ve onlara destek olmak amacıyla 21 Ocak Cuma günü saat 11.00′de Beyoğlu Sineması’nda bir basın açıklaması yapacaktır.

Açıklamanın ardından Cafer Panahi’nin ceza almadan önce çektiği, 2010 Venedik Film Festivali’nde İnsan Hakları Bölümü’nde gösterilmiş “The Accordion” adlı 10 dakikalık kısa filmi gösterilecek.

İRANLI SİNEMACILARA ÖZGÜRLÜK!

Tüm dünyada düşünce ve ifade özgürlükleri bağlamında yaşanan sorunlar ve baskılar artıyor. Totaliter devletler insanlık onuruyla bağdaşmayan gayrımeşru gerekçeler göstererek baskıyı ve sansürü yaygınlaştırıyorlar. Düşüncelerini ifade etmeye çalışan sanatçı ve aydınlar gün geçtikçe daha zor şartlarda yaşamak durumdan kalıyorlar. Modern dünya devletleri, özgürlükleri birer güvenlik sorununa dönüştürerek kendi baskıcı sistemlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Bunun son örneklerinden biri de İran’da yaşanıyor. İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulov devletin baskı ve tecritiyle karşı karşıya bırakıldı. Panahi’ye 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 20 yıl boyunca film yönetme, senaryo yazma, yapımcılık yapma ve yerli-yabancı basına demeç verme yasağı getirildi. Resulov da muhaliflik suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yönetmenlere verilen bu cezayı, devletin birey üzerindeki şiddetinin en güncel örneklerinden biri olarak görüyor ve buna karşı duruyoruz.

Biz Türkiyeli sinemacılar olarak, Cafer Panahi’ye, Muhammed Resulov’a ve onların şahsında tüm İranlı sinemacılara, sanatçılara karşı girişilen bu şiddet ve baskıyı kınıyoruz. Bu yapılanların bir an önce sonlandırılmasının takipçisi olacağımızı tüm dünya kamuoyuna bildiriyoruz.

Bu noktada, İran’da Şubat ayında düzenlenecek olan Uluslararası Fecr Film Festivali’ne davet edilen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer’in, yönetmenlere verilen cezaları protesto etmek amacıyla filmlerini geri çekme tavrını desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

İranlı sinemacılarla birlikteliğimizi göstermek amacıyla bu yıl yapacağımız filmlerin tümünü İranlı yönetmenlere adayacağız. Totaliter rejimlerin gözden kaçırmaya çalıştıkları her türlü hakikati göstermek için var gücümüzle çabalayacağız. Çektiğimiz her kareye baskı gören İranlı yönetmenlerin gözleriyle bakıyoruz.

YENİ SİNEMA HAREKETİ

Aslı Filiz

Aslı Özge

Belma Baş

Belmin Söylemez

Dersu Yavuz Altun

Derviş Zaim

Emre Yeksan

Hakkı Kurtuluş

Haşmet Topaloğlu

Hüseyin Karabey

İnan Temelkuran

Mahmut Fazıl Coşkun

Mehmet Eryılmaz

Melik Saraçoğlu

Murat Düzgünoğlu

Nadir Öperli

Nida Karabol

Orhan Eskiköy

Özcan Alper

Pelin Esmer

Selim Evci

Serkan Acar

Sevil Demirci

Seyfettin Tokmak

Seyfi Teoman

Seyhan Kaya

Tarık Tufan

Tolga Esmer

Yamaç Okur

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir