Yeni Sinema Hareketi iftiharla sunar

Mart ayı sonunda bir basın toplantısıyla kendini tanıtan Yeni Sinema Hareketi, 23 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda “Yeni Sinema Günleri” adlı bir etkinlik düzenliyor. Türk Telekom’un ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek etkinlikte, son dönemde yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivale katılmış ve toplam 150 ödül kazanmış 17 film, 17 gün boyunca, bir şenlik havasında izleyicilerle buluşacak.

Yeni Sinema Günleri, benzeri etkinliklerden farklı olarak, bizzat filmin yönetmen ve yapımcıları tarafından organize ediliyor. Sinemaseverler, film gösterimlerinin ardından sinemanın kafesinde düzenlenecek söyleşilerle, filmlerin yönetmen, yapımcı ve oyuncularıyla buluşma fırsatı yakalayacak.

Etkinliğin, kısa bir süre önce film gösterimlerini durdurmak zorunda kalan Ortaköy Feriye Sineması’nda yapılmasının özel bir anlamı var. Umut Sanat, bu etkinlik için Feriye Sineması’nı 17 gün boyunca yeniden açacak. İstanbul’da kültürel hayatın önemli bir parçası olan sinemaların ardı ardına kapandığı günümüzde Yeni Sinema Günleri, sinema salonunda film izlemenin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Etkinlik aynı zamanda, sinemanın “filmi üretenlerle seyirci arasındaki etkileşimle” bambaşka bir deneyime dönüşebileceğini hatırlatmak istiyor.

Etkinlikte gösterilecek filmler: 11′e 10 Kala, Bornova Bornova, Bu Ne Güzel Demokrasi, Gitmek: Benim Marlon ve Brandom, Hayat Var, Hayatın Tuzu, Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi, İki Çizgi, İki Dil Bir Bavul, Kıskanmak, Nokta, Pandora’nın Kutusu, Sonbahar, Süt, Tatil Kitabı, Uzak İhtimal.

Ayrıntılı bilgi ve gösterim programı için http://www.yenisinemahareketi.com/

Not; Yazı Yeni Sinema Hareketi basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

6 Comments

  1. Otobüsle geçerken afişi okumaya çalışmıştım. Demek ki buymuş. Hem de kaçırdığım filmler burnumun dibine geliyormuş. Çok sevindim :)

  2. bir süre ortaköy’de buluşacağız ne güzel :)

  3. ben de ordayım cantamda lokumumla

  4. Sizlerin orada olacağı günlerden birisinde ben de orada olmak isterim :)

  5. Aslında Alkazar kapanırken plandığımız gibi birlikte film izlemek için “yeni sinema günleri” çok uygun değil mi? :)

  6. Biz 1-2-4-5-7-8 mayıs 21 seanslarında, 1-2 mayıs’ta 12 ile 14.15 seanslarında orada olacağız, sizi de bekleriz :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir