Yeni Çıkan Kitaplar

TEPEDEKİ EV – SHIRLEY JACKSON

Siren Yayınları, 232 sayfa.

“Tepedeki Ev’e adım atmak bir delinin zihnine adım atmak gibi! Ürkmeye başlıyorsunuz.”
-Stephen King-

 
Amerikan edebiyatının efsanevi yazarlarından biri olan Shirley Jackson’dan zamanının  ötesinde bir klasik: Tepedeki Ev. Hayata dair ürkütücü detaylara ilgisi, insan ruhunun  kuytularına teklifsizce girebilmesi ve okurun zihnini ustaca ele geçirmesiyle tanınan  Jackson, Tepedeki Ev’le dehşet ve deliliğin karanlık köklerine iniyor.

Tepedeki Ev’e atılan ilk adımdan itibaren bastırılmış tüm duygular yavaş yavaş su  yüzüne çıkıyor. Perili olduğu söylenen bir evde iddiaları araştırmak için bulunan  kişilerin kesişen yaşamları ve algıları bu tuhaf macerayla şekilleniyor ve onları hiç  ummadıkları bir noktaya getiriyor. Evin suretindeki karanlık, bu tuhaf görevle bir  araya gelmiş grubun üyelerini beklenmeyecek biçimlerde etkiliyor. Algının tuzakları  hiç bu kadar olası, bu kadar gerçek anlatılmamıştı.

Burası Tepedeki Ev… Burada her şey biraz çarpık, biraz tuhaf. Burası tekin bir yer değil.

BURASI SENİN ZİHNİN. 

TEHLİKEDESİN.

 

YOLCU – JOHN TWELVE HAWKS

Doğan Kitap, 378 sayfa.

Maya artık sıradan bir genç kadın gibi yaşamaya kararlıydı. Büyük bir savaşçı olan  babasının ona öğrettiklerini unutacak; Büyük Düzen’in içinde itaatkâr bir yurttaş gibi  yaşayacaktı.
Ama şimdi bir kez daha ölümle ve kanla sınanması gerekiyor! Çünkü yeryüzünde kalan  son Yolcu’yu acımasız Tabula örgütünün elinden kurtarmak zorunda. Yoksa karanlık bir  çağ başlayacak. Dünya acımasız ve soğuk bir sanal hapishaneye dönüşecek…

Yolcu üçlemesinin ilk kitabıdır.
“Kehanet nadiren bu kadar eğlencelidir…”  The Washington Post
“Birinci sınıf paranoyak-şizofrenik gerilim…” -Time-


 

HAŞLANMIŞ HARİKALAR DİYARI VE DÜNYANIN SONU – HARUKİ MURAKAMİ

Doğan Kitap, 564 sayfa.

“Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin  de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert  etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider.

Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer,  ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.”

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu  gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış  Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült  yazar Haruki Murakami’den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden,  Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.

  

 

SUNSET PARK – PAUL AUSTER

Can Yayınları, 208 sayfa.

Brooklyn, Paul Auster’ın her köşesini özümsemiş olduğu kendi coğrafyası. Son romanı  da, Florida’da başlamakla birlikte yine gelip Brooklyn’in Sunset Park semtinde  düğümleniyor. Çocukça bir ağız dalaşının kaldırılamayacak kadar ağır bir vicdan yüküne  dönüşmesi sonucunda, doğup büyüdüğü yerden, içinde yetiştiği ortamdan, ailesinden  ve arkadaşlarından, kendi geçmişinden ve hatta geleceğinden kaçan bir gencin acılı  öyküsü. Pişmanlık, avarelik, aşk, umut kıvılcımları, günlük yaşamın çetin koşullarında  bulunan geçici çözümlerin bir araya getirdiği kişilerin dayanışması… Bu kişilerden her  birinin kendi kişiliğinin penceresinden dünyaya bakışı… Sunset Park, Paul Auster’ın  bütün diğer kitapları gibi bir solukta okunacak bir çağdaş edebiyat başyapıtı.

“Tutkulu bir edebiyat… Yaşadığımız zorlu ve belirsizliklerle dolu çağda, Auster bize  aşkın, sanatın ve her şeye rağmen hayatta kalabilmenin mucizesini anlatıyor.” -Donna Seaman, Booklist-

“Auster’dan yine ustalıkla yazılmış bir metin… Sevginin gücüne, kaybetmenin acısına,  pişmanlığın ve öfkenin yarattığı dinmek bilmez sızıya dair unutulmayacak bir hikâye.” -Jane Ciabattari, New York Times Book Review-

ASLAN – JOSEPH KESSEL

Can Yayınları, 216 sayfa.

Geniş hayal gücü, yalın anlatımı ve yaşadıklarından yola çıkarak ortaya koyduğu  eserleriyle ün kazanan, Fransız Akademi Ödülü sahibi yazar Joseph Kessel, XX. yüzyılı  dolu dolu yaşamış bir aydındır.

Doğu Afrika’nın insan eli değmemiş tozlu ve sıcak düzlüklerinde, Kilimanjaro’nun  eteklerinde yaşanmış büyüleyici bir dostluğun romanı Aslan. Amboseli Milli Parkı’nın  yöneticisi usta avcı Bullit’in hayvanlarla iletişim kurmakta özel bir yeteneği olan küçük  kızı Patricia ile genç ve güçlü bir aslanın, King’in ilişkilerinin; gururlu Masai halkından  genç bir yerlinin küçük kıza âşık olup, kendini ona ve kabilesine kanıtlamak için giriştiği  eylemle bu cennetin yok oluşunun hüzünlü hikâyesi.
İnsanla hayvan arasındaki dostluğu, sadakati, aşkı anlatan; insanla hayvanın bin  yıllardır yan yana yaşadığı kara kıtada kurmaya çalıştığı sömürge düzeniyle felaketlere  neden olan beyaz adamı eleştiren bu ünlü roman, edebi değeriyle de türünün klasikleri  arasında yer alan ve okuyucunun zihninde iz bırakan bir başyapıt.

 

Author: Banu Hidirlar

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir