Yavaş Yaz

Malum yaz gelmeye niyetlendi yavaş yavaş. Yaz planları arasına yeni yavaş şehrimiz Seferihisar’ı da ekleyin derim.  İzmir’de olmak yakın yerlere gidebilmek demek. Seferihisar da İzmir’in burnunun dibinde 1 saatlik mesafede bir yer. Yakın zamanda Seferihisar “Cittaslow” seçildi, yani yavaş şehir. Hazır yavaş şehir seçilmişken ben de gittim tabii. Özellikle Sığacık’ın etkisi bu ünvanı kazanmalarında bir hayli önemli idi.

Yavaş Şehir ne mi demek, dur bak daha dün Hürriyet’de bir yazı çıktı oradan yapıştırıyorum..

“Küreselleşmeyle bozulan yerel yaşam kimliğini korumak, doğayla ve geçmişle bağını koparmadan, kent sakinlerinin yerel özellikleriyle varlıklarını sürdürmesini sağlamayı hedefleyen bu akım, İtalya’da doğdu. Cianti kentinde, uluslararası hamburger zinciri şube açmak isteyince halk bir gazetecinin önderliğinde karşı kampanya başlattı. “Biz yemeğimizi oturup, usulü ve erkânıyla yeriz. Mutfağımızı yozlaştıramazsın” dediler. Slow food hareketi hızla tüm dünyaya yayıldı ve daha sonra Cittaslow’un kurucusu oldu. Yerel kimliğini korumak isteyen kent ve kasabaların oluşturduğu bu birliğe katılmak için 60 civarında ölçüte uymak gerekiyor.”

İşte Seferihisar bu kriterlere tez zamanda uydu ve Cittaslow’un logosu olan salyangoza paten taktırıp, tez zamanda belediye başkanının çalışkanlığı ile aldı salyangoz bayrağını.

Salı günü kurulan köy pazarı dışında  Seferihisar’da pek bir şey bulamadım. Ama yok, belediye binasının içinde seramik yapan amca’ya bir uğrayın bir de postaneye gidip Seferihisar kartı yollayın 25 kuruşa. Seferihisar’dan 20 dakikada bir kalkan dolmuşla 15 dakikada Sığacık’a gidiliyor. Sığacık’ta Liman Restaurant’da balık güzel. Teos Pansiyon da biraz tuzlu ama en iyi kalınacak yer gibi. Pazar günü kurulmaya başlanan Sıgacık Pazar’ına gitmeden, Paşa Kaptan’ın Yeri’ne gidip hep açık olan radyodan Türk sanat müziği dinlemeden, dalından mis gibi mandalina yemeden, kahvede şöyle güzel bir demleme adaçayı içmeden de olmaz.

Ama ben en çok Yumurta filminde yüncü adamın bayılan Nejat İşler’e soğan koklatıp ayılttığı sahnedeki geniş alana benzeyen kalenin boş arsasını sevdim. Bu fotoğrafları ben çektim, daha güzelleri belediyenin sitesinde bizatihi bakılıyor.

Gerisini varın siz keşfedin…
Yavaş yavaş, acele etmeyin.

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

4 Comments

  1. Ne güzel bir tanıtım olmuş. Tatil anlayışı “yavaş” olan bir insan olarak hemen merak ettim burayı, kaplumbağa hızında ilerleyebilirim :)

  2. Ya seferihisarı hiç bilmezdim nerde olduğunu bile. Ama denize kenarı var mıdır buranın acaba? Kim bilir?

  3. vardır vardır hem de bembeyazdır

  4. Seferihisar çok güzel bir şehir denize kenarı olmaz mı:) güzelim sığacığımız var, tertemiz denizimi… herkesi bekleriz:)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir