Yalancının Resmi – 2 Perdelik Dram

Yalancının Resmi – 2 Perdelik Dram
Mask-Kara Tiyatrosu

Yazan : Memet Baydur
Yönetmen : Tamer Levent
Oyuncular : Tamer Levent, Belit Özükan

Mask-Kara Tiyatrosunun bu sezon açılış yaptığı ve sevdiğim bir sanat adamı olan Tamer Levent ile genç yetenek Belit Özükan’ ın sahneyi paylaştığı 2 perdelik oldukça güzel bir oyun. Belit Özükan’ ı 2005 yılında gösterime giren Kahpe Bizans filminden, Aşk Oyunu veya Yağmur Zamanı’ ndan tanıyabilirisiniz. Şahsen kendisini başarılı buluyorum. Umarım iyi projelerde yer alır.

Oyun psikolojik durumunun tutarsızlıklar gösteren bir adam (Tamer Levent) ile yanlız bir kadının (Belit Özükan) bir parkta karşılaşması ile başlıyor. Kadın eski eşinden sonra içine kapanmış bir kişilik ve yanlızlığını okuduğu kitaplar ile paylaşıyor. Nitekim parka da kitabını okumak için geliyor. Adam ise bankta kitabını okumaya çalışana bu kadına hariçten laflar atıyor. Kadının bu laflara karşılık vermesi ile lafların kendisine değil oradan geçmekte olan sincap için olduğunu söylüyor. Laf atmaların sürüyor ve sonunda istemsiz de olsa bir sohbet başlıyor. Kadın adamın anlattıklarının yalan olduğunu bile bile anlatılanaları dinliyor. Bu sohbetler günler boyu sürüyor ve bir alışkanlığa dönüşüyor. Bu alışkanlık yerini aşka bıraktığında ilişkilerinin boyutu değişiyor.

Oyun güzel tasarlanmış ve oyuncular tarafından oldukça iyi bir şekilde sahneleniyor. Özellikle Tamer Levent rolüne çok iyi yakışıyor. Sürekli seyrelmiş saçlarını havaya dikmesi ve bakışlarındaki yabanilik ile oynadığı karakteri çok güzel canlandırıyor. Oyunun dışında mı yoksa içinde mi olduğuna tam olarak karar veremediğim, oyun boyunca 5-6 kez dekorun her iki yanından geçen biri var. Oyuncular listesinde yazılmayan bu karakter, dekorun bir park olması nedeniyle etrafta dolaşan kişileri temsil ediyor olabilir. Temsil ettiği bu değil ise, iş güzar bir set çalışanının umarsızca oyun sırasında oralarda dolaşması olabilir.

Oyunu çok beğendiğimi belirtmek isterim.Mutlaka izlemelisiniz.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

3 Comments

  1. Yalancının Resmi psikoloji bölümü öğrencileri olarak çok farklı bir yorum katarak geçen yıl sahnelediğimiz oyun. Biz o adamın sürekli değişen ruh halini ve kadının ona bir nevi uymaya çalışırkenki değişimlerini 13 kadın ve 13 erkek şeklinde yorumlamıştık. Diyaloglar değiştikçe adamlar, kadınlar değişiyor; hisler değişiyor, hayat da bir yandan hep değişiyor’u vermek için belki. Ben ise oyunda çok uzun bir süre sabit kalan kadındım; sahnede belki de aynılığı vermek için sabit bir şekilde kitap okuyup ara ara etrafta olanlara ufak tepkiler vermek dışında bir şey yapmayan ve adam’la çok farklı bir ilişkisi olan… Metin çok dolu ve gerçek yorumunu izleyebilecek olmak heyecan verici. Teşekkürler, elinize sağlık…

  2. Eminim sizin yorumladığınız hali de çok enteresan olmuştur. Açıkçası izlemeyi çok isterdim. Sahnelemeye devam ediyor musunuz?

  3. Teşekkürler, devam etmiyoruz malesef. Tekrar oynayacak olursak haber veririm mutlaka..

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir