XXY: Kafası Karışık Bir Hermafrodit

Farklı olmak

2007 yapımı olan XXY filmini izlemem Sevil Atasoy’un Karanlığa Yolculuk adlı kitabında denk gelmem üzerine oldu.  Film 2008’de 11. Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali’nin programında yer almış,  Cannes, Valladolid ve Uluslararası İstanbul Film Festivali başta olmak üzere bir çok festivalden ödülle dönmüş.

Filmin yönetmeni Lucía Puenzo ensest, tecavüz, taciz, eşcinsellik, kopuk aile ilişkileri ve kişilik çatışmaları gibi konu seçimleriyle oldukça dikkat çekici bir portre çiziyor.  Film 15 yaşında bir hermafroditin (çift cinsiyetli) kendi cinsiyetini tercih etme süreci üzerine çekilmiş.  Aile çocuklarının doğumuyla toplum baskısından kurtulmak için Arjantin’den Uruguay’a taşınmış ve çocuklarının kadın olarak yetişmesi için gerekli ameliyatların yapılması ve erkeklik hormonlarının baskılanması için sürekli  farmakolojik tedaviyi tercih etmiştir.

15 yaşına geldiğinde Alex’in erkeklik özelliklerini bastırmak için kullandığı ilaçları gelişim çağını bu kadar travmatik bir çatışmayla geçirmesi sonucunda dayanamayarak  bırakması üzerine annenin çocuğunun tek cinsiyete sahip olması için ameliyatını yapacak Arjantin’li doktor ve ailesini Uruguay’a çağırmasıyla  hermafrodit Alex ve ailenin ergenlik çağındaki oğlu Alvaro arasında kurulan ilişki aileyi kendilerini ve çocukları için yaptıkları cinsiyet seçimini sorgulama yoluna iter.  Çevrenin Alex’e tepkisi, merakı ve ötekileştirme süreci de zaten karmakarışık olan Alex’in yaşantısını daha da travmatik hale getirir.  Toplum baskısı, toplumsal cinsiyet rolü ve adaptasyonu, kafa karışıklığı, kendini kabullenebilme ve çatışmalar açıkça filmde resmedilmiş.

Film konusu kadar mekan, çekim  ve oyuncuların performansları açısından bakıldığında da oldukça tatminkâr. Filmi izleyenlerin kafasında oluşabilecek tek soru ise tam olarak hermafroditenin ne olduğu.

Author: Bensu Aydin

Share This Post On

2 Comments

  1. İzlemedim ben bunu, yakın zamanda izleyeyim madem. Hoşgelmişsin, nice güzel yazılara. Paylaş bizimle. : )

  2. Benim aklımı çok karıştırmıştı bu film, bir sürü soruyla kalakalmıştım. Cinsiyetler ve kimlikler karmaşasını kırmadan dökmeden anlatan, çok önemli sorular sorduran bir filmdi bu. Burada gördüğüme de çok sevindim, bunun için teşekkür ediyor ve hoş geldin diyorum ben de :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir