Welt am Draht / Yalan Dünya

Goethe-Institut Istanbul ve İstanbul Modern işbirliğiyle

Sibernetik ve Gelecek Araştırmaları Enstitüsü’nün en önemli projesi, Simulacron 1 isimli, tüm politik, toplumsal ve ekonomik olayları sanki gerçekmişçesine önceden tahmin eden elektronik bir canavardır. Bazıları Simulacron 1’i kendi çıkarları için kullanmak ister, iyi ve kötü arasında bir savaş başlar.

Bu araştırma projesinin yöneticisi Profesör Vollmer, tuhaf bir zihin karışıklığı sonrasında gizemli koşullar altında intihar ettiğinde, Dr. Stiller onun yerine geçer. Fakat Stiller’de de garip semptomlar belirir. Simulacron onun minyatür dünyası olur ve Stiller Simulcron’daki kimlik birimlerinin sadece karmaşık eletronik işlemlerin sonuçları olduğunu bilse de, onları bazen gerçek insanlar gibi görür. Acaba Stiller şizofreniye mi yakalanmıştır? Pek çok kişi öyle olduğunu düşünür – ta ki Stiller bir gün rutin bir bilinç aktarması sırasında Simulacron’un devrelerinde eski bir tanıdığını gördüğüne inanana kadar.

“Welt am Draht / Yalan Dünya” filminin restore edilmiş versiyonu ilk olarak 2010 Berlin Film Festivali’nde gösterildi. “Rainer Werner Fassbinder’in en önemli yapıtlarından sayılan film, 2 Haziran’da İstanbul’da gösterilecek.

02.06.2011, saat 17.00

Almanca, Türkçe altyazılı

www.goethe.de/istanbul

www.istanbulmodern.org

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir