Van Sant ve Damon Yeniden

Matt Damon yine bir Gus Van Sant filminde kalemi eline almış. Senaristliğini üstlendiği önceki iki filmi de Van Sant yönetmişti. Gerry için bir senaryodan söz etmek pek doğru olmayabilir gerçi. Yazdıklarını kaldıkları evde şömineyi tutuşturmak için kullanmışlar çünkü. (Edindiğim bilgi yanlışsa yüzüme vurmaktan çekinmeyim.)

Olayı bilen biliyordur ama yine de özet geçeyim.  Çömezlik dönemlerinde Affleck ile Damon ikilisi ilk senaryoları Good Will Hunting’i Gus Van Sant’ın yönetmesi konusunda ısrarcıdırlar. Weinstein Kardeşler ise Chris Columbus’un senaryoyu üçüncü kez reddetmesinden yakınıyorlardır. Söz düellosunda Weinstein Kardeşler’den birisi “Sen bir hiçsin!” der. Damon da “Evet ama yönetmen tercihine sahip bir hiçim” der. Sonuç: En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını kazanırlar. Sonuç tartışılabilir elbette ama olaydan sonra ikilinin önü açılır. Damon, Van Sant ile çalıştığı, Affleck de kendi çektiği filmler haricinde bir daha senaryo işine el atmazlar.  (Affleck’in bir de dizi senaryosunda parmağı varmış.) Her neyse, severim Good Will Hunting’i. Gus Van Sant da olmak istediğim beş kişiden birisidir. Bu sebeplerle heyecanlandırdı beni Promised Land. Ayrıca senaryoda yalnızca Damon’ın parmağı yok. John Krasinski ile birlikte yazmışlar. Öykü de Dave Eggers’a ait.

Eggers, Siren Yayınları’nın bizlere sunduğu güzelliklerden olan Müthiş Dahiden Hazin Bir Eser sebebiyle sevdiğim bir yazar. “Ne Nedir” ve “Vahiş Şeyler” de yayımladıkları diğer Eggers kitapları. Meraklısı şuradan kendisi hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilir.

Diğer senaristin Krasinski olduğunu belirtmiştim. Kendisinin Siren Yayınları ile ilginç bir ortak noktası var. Şöyle ki: Eggers’ın senaryosunu Vendela Vida’yla birlikte yazdığı Away We Go’nun başrol oyuncusu. Öte yandan David Foster Wallace‘ın İğrenç Adamlarla Kısa Görüşmeler kitabını da senaryolaştırıp yöneten kişi. Şimdi de bir Eggers öyküsünü Damon ile birlikte senaryolaştırmışlar.

Filmin oyuncu kadrosu da sağlam isimlerden oluşuyor. Damon ve Krasinski dışında Hal Holbrook, Frances McDormand, Rosemaria DeWitt, Lucas Black gibi isimler var. Marduk’tan başımız yanmazsa 2013 yılında izleyebileceğiz filmi. (Hal Holbrook da Into the Wild’da oynuyordu. Filmi izleyip de hala okumayanlar varsa yine Siren Yayınları’ndan Taylan Taftaf çevirisiyle çıkan Yabana Doğru’yu mutlaka okusunlar! Jon Krakauer de tip olarak Dave Eggers’ı anımsatmıyor değil hani.)

Author: Akin Cetin

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir