Van GOGH – 2 Perdelik Tek kişilik Oyun

Van GOGH – 2 Perdelik Tek kişilik Oyun
Yazar : W. Gordon Smith
Yönetmen : Hakan Gerçek
Çeviren : Ülkü Tamer
Oynayan : Hakan Gerçek

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuar Tiyatro Bölümü’nden mezun olan ve bir süre aynı üniversitede eğitimcilik yapan Hakan Gerçek’ten, dünyanın daha çok ressam kişiliği ile tanıdığı Vincent van Gogh un hayatına dair sahnelediği 2 perdelik oyun. Hakan Gerçek i çoğunlukla televizyon dizilerinden ve seslendirmelerden tanıyor olmamıza rağmen sanatçının eğitimi de asıl işi de tiyatro. Bir çok tiyatro sanatçısının da aynı kaderi paylaştığını artık hepimiz biliyoruz. Malesef tiyatro yeteri kadar karın doyurmuyor :(

Oyuna gelirsek. Tiyatro severler bilir. Tek kişilik oyunlar diğerlerine göre, kaba tabirle “ağırdır”. Bu tabir sadece izleyici için değil aynı zamanda oyuncu için de geçerlidir. Oyuncu mimikleriyle sahne kullanımıyla ve bence en önemlisi izleyici ile iletişimiyle yalnızdır. Yardım alacağı birkaç unsur dışında her şey kendisine bağlıdır. Bunlar da ışık , müzik, dekor ve kostümdür. Bu yardımcı unsurlar ne kadar iyi ise oyuncu performansını sergilemekte o kadar rahat olacaktır. Bu oyun için kullandığım kaba tabirin hakkını vermek gerekir ise oldukça ağırdı. Vincent van Gogh, hayatı boyunca sefalet içinde yaşamış bir misyonerdir. Gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş, kısa süren bir öğretmenlik deneyimi olmuş ve sonrasında da Belçika da fakir bir madenci kasabasına yerleşmiştir. Oyunumuz bu kasabada geçirdiği süreci anlatıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu fakir kasabada sefalet içindeki bir dahi ressamın hayatını anlatan tek kişilik bir oyun oldukça kasvetli oluyor. Tabir yerindeyse tiyatro ile yeni tanışanların burnundan kan getirebilecek bir oyun. Seyrettiğim sahnenin 500 kişi kapasitesi olmasına rağmen 300 kişilik bir izleyici kitlesi ile oyuna başladık ve ilk perdeden sonra ikinci perde izleyici sayısı tahminimce 70-80’i geçmiyordu.

Lütfen yazımda yorumladığım durumun Hakan Gerçek’ten kaynaklandığı sonucuna ulaşmayın. Aksine oyuncunun performansı oldukça iyi ve hatta izlemeye devam edenler ile iletişimi de oldukça kuvetli. Zor bir oyun ve altından başarıyla kalkıyor. Bu tip biyografi oyunlarında önemli olan kişinin hayatında olan ve çoğunlukta bilinmeyenleri izleyiciye doğru aktarmak ve ilgi uyandırmaktır. Oyuncu bunu son derece iyi başarıyor bence.

Sonuç olarak, şayet Vincent van Gogh’a karşı bir sempatiniz var ise ve Hakan Gerçek’in oyunculuğunu seviyor ve takip ediyorsanız, bu oyunu izleyin derim.
İyi seyirler

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

2 Comments

  1. Van Gogh üzerine yapılan ve söylenen her şeyde mutlaka bir “kulak kesme” olayına geliyoruz, hatta Türkiye’de Van Gogh kesilen kulaktan ibaret bile diyebiliriz! Bu efsane de gerçek tarafından yenilince Van Gogh üzerine yazılan ve söylenen çok şeyde değişiklik olacaktır, belki oyunun metninde bile oynama olabilir :) Güzel bir yazı olmuş, tek kişilik oyunlar beni oldum olası germiştir, sahnede tek bir yere konsantre olmakta zorlanıyorum açıkçası.

  2. Evet Burak sana katılıyorum. Bazı efsane veya gerçek olaylar öyle çok ilgi çekiyor ki, odaklanmamız gereken asıl dan bizi uzağa itiyor. Van Gogh un sanatını anlamak ve faydalanmak yerine tamamen farklı bir odağa saplanıyoruz. Umarım daha bilinçli sanat severler oluruz. Sevgiler

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir