Uzungöl (Çaykara/Trabzon)


Bir zamanlar akarsu olan (Haldizen Deresi) ve önü devrilen kayalar ile kapanarak göle dönüşen bir doğa harikası. Bilenler hemen katılacaktır, Karadeniz’ in inanılmaz bir doğası vardır. Trabzon’ un Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl beldesi bu doğa özelliklerinin adeta bir araya özenle toplandığı bir cennet köşesi olmuş.

Beldeye adını veren göl durgunluğu ve mevsimlere göre değişen renkleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Gölde bol miktarda alabalık (kırmızı benekli gerçek alabalık) olmasına rağmen (benim gibi hobisi balıkçılık olanların iştahı kabarmasın) avlanmak yasak. Gölün ormana doğru uzanan bir vadiye yamaç olması ile doğal bir klima oluşmuş. Yüksek oksijen değerli, kaliteli bir hava akımı sürekli sizi sarmalıyor. Trekking, hiking gibi doğa sporları ile ilgilenenler için bulunmaz parkurların olduğu, özellikle Kaçkar’ larla her seviyeye hitap eden bir bölge. Bölgede, dünyaca ünlü,  meşhur “Anzer Bal’ ı yetişiriliyor.

Beldede birçok tesis var. İrili ufaklı otel ve pansiyonlar her bütçede tatilciler için uygun. Özellikle bu bölgedeki tesislerde alkollü içecek satışı yapılmıyor. Bu da “Arap Asıllı” turistlerin dikkatini çekmiş olacak ki, beldeyi tam olarak dolduruyorlar. Mayıs-eylül aralığında sezonu olan belde, kışın yolları kapanacak kadar kar alıyor. Yine de karlı zamanlarında dahi görülmeye değer güzelliğe sahip.

Karadeniz turlarının vazgeçilmez parçası olan bu güzel beldeyi görmenizi, en azından bir gece de olsa konaklamanızı, sabahında muhteşem bir kahvaltı ile oksijeninden mümkün olduğunca fazla yararlanmanızı tavsiye ederim.

İyi tatiller.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

2 Comments

  1. we travel to trabzon this year to see the vilages of santa and we find this beautifull place uzngol. but we ll remeber how the young boys was very friendly with us.they spoke (ROMEIKA) and they ask to come every day to dance together

  2. Thanks for your comment. Uzungöl really nice place. I hope you come again. :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir