Ustalarla Buluşma: Fahir Atakoğlu Trio

“Beyoğlu’ndan çıktık yola, aheste aheste sallandık Galata’ya, bindik köprüden caz vapuruna, ver elini Karadeniz, bekle bizi Anadolu” konseri bu girişle özetleyebilirim sanırım. Dün akşam İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin büyük bir tapınağı andıran dört sütunlu girişinde üç usta muhteşem bir müzik ziyafeti verdiler.

Fahir Atakoğlu kendisine davul ve bas gitarda eşlik eden Horacio “El Negro” Hernandez ve Alain Caron ile solo albümlerindeki parçaları yeniden yorumladı. Piyano başında normalde pek bir sahne performansı beklenmez, zira alan ve yapabilecekleriniz oldukça kısıtlıdır, ancak Türkiye müziğinin yaşayan en önemli isimlerinden olan Atakoğlu hala kaybetmediği heyecanı ve dinamikliği ile o küçücük alanı bile izlemesi oldukça keyifli bir hale getirmeyi başardı. Alain Caron ise bas gitarı ile eğlenceli bir performansa imza attı. Davulların efendisi Horacio Hernandez ise son derece ağırbaşlı ve sakin duruşunu son parçada bir nebze olsun bırakarak bizlere güzel bir heyecan yaşattı.

Böyle harika mekanlarda konser izlemeyi çok seviyorum. Yaklaşık iki sene önce Surp Agop bahçesinde yine Caz Festivali kapsamında izlediğim Antony and The Johnsons ve Jose Gonzalez konserleri hayatımda izlediğim en güzel konserlerdendi, dün geceki konserin de bendeki yeri ayrı olacak. İstanbul Modern yerine aslında bu tarz mekanların daha çok tercih edilmesi gerekiyor, müziğin büyüsüne ve konser atmosferine çok daha uygunlar.

Bu güzel gece için arkadaşlarını toplayıp gelen Fahir Atakoğlu ve ustalarla buluşmamızı harika bir organizasyon ile gerçekleştiren İstanbul Caz Festivali’ne teşekkür etmeyi borç bilirim.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. RT’ler işe yaramış anlaşılan :)

  2. Yaramaz olur mu hiç :) hem de çok güzel bir yerden izleme şansı bulduk sayesinde. Uzağı yakın etmek için yazıyoruz.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir