Ustalar Datça’da Buluşuyor.

“Uluslararası Datça Sinema ve Kültür Festivali” adı ile  gerçekleşen, sanatseverlerin yanı sıra yazılı ve görsel medya tarafından da yoğun ilgi  ile takip edilen festival, bu yıl “Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali” adıyla yapılacak.

Bu sene 6. gerçekleşecek olan Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali için son hazırlıklar tamamlandı. Ustaya Saygı adıyla katılımcılarına sunulacak olan sinema etkinliklerine bu yıl ek olarak ‘’Belgesel Filmler’’ yarışması da eklendi. Artık Datça, sinemanın büyük ustalarını bekliyor…

4–6 Eylül tarihlerinde yapılacak olan festivale Aytaç Arman, Hülya Avşar, Burak Hakkı, Yeşim Salkım, Timuçin Esen, Ekrem Bora, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Ece Uslu, Ali Sunal, Umur Bugay, Erol Günaydın, Gül Sunal, Gani Müjde, Perihan Şavaş, Rafet El Roman, Oya Başar, Menderes Samancılar, Açelya Elmas, Cem Kılıç, Zuhal Olcay, Mehmet Aslantuğ, Hülya Aksular, Burak Göral, Emel Göral, Taies Farzan, Ali Murat Erengül, Tolga Baysal gibi sinemaya emek ve gönül veren isimlerin yanı sıra ‘’Belgesel Filmler’’ yarışması için Prof. Bülent Vardar, Prof. Dilek İmançer Takımcı, Müjgan Taner, Coşkun Aral ve Hasan Çakır da festivalde jüri üyesi olarak yer alacaklar.
 
Gala gecesi 4 Eylül’de…
Bu yıl gala gecesi onur konuğu Fatma Girik. Gecenin sunuculuğu Perihan Savaş tarafından gerçekleştirilecek. Gecenin açılışı Yeşim Salkım’ın vereceği mini konser ile başlayacak. Ödül töreni ve konuşmacıların ardından sanatçının unutulmaz filmlerinden biri olan ‘’Ağrı Dağı Efsanesi’’ gösterilecek. Ayrıca gecede, Türk Sineması’na katkılarından dolayı Necmettin Çobanoğlu’na ‘’Emek Ödülü’’ verilecek. Gala gecesinin ertesinde 11. ölüm yıldönümünde, sinemamızın büyük ustası Kemal Sunal anılacak. Sunal’ın yakınları, dostları, sinema yazarları, birlikte çalıştığı oyuncular ve yönetmenlerin de bulunacağı bu gece Rafet El Roman konseri ile başlayacak. Gecenin sunuculuğunu Perihan Savaş üstlenecek. Gece sanatçının ‘’Davaro/Dağdan İndim Şehre’’ filmlerinin gösterimi ile son bulacak.

Fatma Girik ve Kemal Sunal geceleri ardından festivalin ‘’Sinemaya Bir Ömür Verenlere Saygı’’ bölümünde yer alacak Yavuz Özkan Gecesi gerçekleştirilecek. Gecenin sunuculuğunu Burak Göral üstlenecek. Ustayı film gösterimi öncesi,  yine çok özel isimler anlatacak. Büyük usta için düzenlenen gecenin açılışında Zuhal Olcay mini bir konser verecek. Konuşmacıların ve ödül töreninin ardından gece, ‘’İstanbul’da Aşk’’ film gösterimi ile son bulacak. Yavuz Özkan gecesi öncesinde ‘’Belgesel Filmler’’ yarışmasında dereceye giren filmler açıklanacak ve dereceye giren ilk üçe jüri üyeleri tarafından ödülleri takdim edilecek.
Festival katılımcılarına Bircan Silan ve Burçak Evren’in yazmış olduğu Fatma Girik ve Kemal Sunal’ın özel yaşamlarını ve sinema hayatlarını anlatan kitaplar dağıtılacak.

Detaylı bilgi için www.datcafilmfestivali.com

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir