Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali

İstanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmalarına destek olmak ve İstanbul’u aynı zaman da klasik müziğin de başkenti yapmak amacıyla düzenlenen Uluslararası İstanbul Klasik Müzik Festivali 16-20 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul Aya İrini Müzesi`nde gerçekleştiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı`nın katkılarıyla düzenlenen ve bu yılki teması Cross Over olarak belirlenen festival kapsamında Avrupa ve Amerika’nın önde gelen klasik müzik gruplarına yer verilirken festival aynı zaman da düzenlenecek alternatif etkinliklerle de toplumun klasik müzik ile yakından içsel bir bağ kurmasına da katkı verilecek.

16 Ekim 2010’da Amerika’nın önde gelen Quartetlarından Quartet San Fransisco ile başlayacak olan festivalde dünyanın en önemli piyanistlerinden kabul edilen klasik müziğin dahi prensi “Maksim Mrvica”, 1997`de Titanik filmine yaptıkları müzikler nedeniyle tüm dünyada haklı bir şöhrete ulaşan I Salonisti, klasik müziğin altın kızları Ahn Trio ise festivalin en önemli sürprizlerinden.

Festivalin bir diğer sürprizi ise Beatles`ın Yesterday isimli şarkısı gibi bir çok eseri Mozart’ın tarzıyla çalan ve Avrupa’nın önde gelen piyanistlerinden biri kabul edilen Galina Vracheva.

Türkiye’nin önde gelen türkülerinden bazılarını yine Mozart’ın tarzıyla da yorumlayacak olan Vracheva İsviçre’nin yoğun çabaları sonrasında bu ülkenin vatandaşlığına geçerek müzik hayatını İsviçre’de sürdürmeye karar vermişti.

Festival Programı:

Quartet San Fransisco – 16 Ekim 2010

Maksim Mrvica – 17 Ekim 2010

Galina Vracheca – 18 Ekim 2010

I Salonisti – 19 Ekim 2010

Ahn Trio – 20 Ekim 2010

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir