Uçurtmanın Kuyruğu – 2 Perdelik Komedi

Uçurtmanın Kuyruğu – 2 Perdelik Komedi
Savaş Dinçel Sahnesi Oyuncuları

Yazan-Yöneten : Savaş Dinçel
Oynayanlar : Aykut Taşkın, İlker Ayrık

2007 yılında aramızdan ayrılan (65 yaşında) ünlü Türk tiyatro sanatçımız ve karikatüristimiz üstad Savaş Dinçel’ den çok keyifli bir oyun. Sahneyi, Pervasız Tiyatro kurucuları olan Aykut Taşkın ve İlker Ayrık paylaşıyor. Bir çoğunuz İlker Ayrık’ ı popüler televizyon dizisi Geniş Aile’ den mürsel karakteri ile tanıyorsunuz. Müjdat Gezen’ in öğrencilerinden olan İlker Ayrık benim de çok sevdiğim ve takip ettiğim bir karakterdir.

Oyun, çocukluğunu yaşayamamış, baskılanmış bir karakterin, hayata veda etmek üzereyken yaşadığı gelişmeleri ve kendiyle yüzleşmesini konu alıyor. Bu fantastik yüzleşme, iki oyuncunun aynı kişinin farklı karakterlerini canlandırması ile oldukça eğlenceli ve sürükleyici bir oyuna dönüşüyor. Oyun gerçekten çok güzel dizayn edilmiş.

Ben oyunu yorumlarken bir kaç önemli kriter üzerinde dururum. Bu kriterlerin belli başlıları dekor, kostüm ve diğerleridir. Bu oyunda kullanılan dekoru çok beğendiğimi özellikle belirtmek isterim. Mevzu bahis olan tiyatro ise dekorun kusursuz olması gerekir. Bazılarınız, dekor önemli değil, oyuncuların performansı yeterli ise bir kuru tabure bile yeter diye düşünebilirsiniz. Ben böyle düşünmüyorum. Oyuncuların performansı kadar, diğer yardımcı öğelerin de güçlü olması gerekir. Tiyatroyu, sinemadan ayıran önemli özelliklerden biri de sanallaştırmayı yapabileceğiniz tek yerin sahne olmasıdır. Her şey burada döner ve seyirciyi burada etkilemeniz gerekir. Bu nedenle de burayı çok iyi kullanmanız gerekir. Nitekim bu oyundaki dekor harika. Kostüm üzerine yorum yapmıyorum çünkü oyunun büyük kısmı kostüm üzerine kurulu. Seyrederken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Oyuncuların performansı muhteşem. Ben de dahil olmak üzere salondaki tüm izleyiciler oyunu sonuna kadar büyük bir coşku ile izlediler. Özellikle İlker Ayrık’ ın oynadığı ve benim seyrettiğim tüm oyunlarda kendisi için olumlu düşüncelerim oldu. Bence yaptığı işe son derece saygı duyan ve aldığı rolun altından başarıyla kalkan bir sanatçı.

Bu oyunu seyretmenizi özellikle tavsiye ederim.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

3 Comments

  1. ucurtmanın kuyrugu hayatımın tıyatrosu olmaya hak kazandı dıyebılırım …kurgusu o kadar ıyıkı hıc sıkmadı (1san. bıle)
    ılker ayrık gercekten harıka kalıtede bır sanatcı tabı kı aykut taskın da…tesekkur ederım..cocuklugunu ıstedıgı gıbı yasayamamıs tum yetıskınlere hatta hala yetısmekte olan tum ergenlere atfedılebılcek bır tıyatro calısması:)tesekkuru borc bılırım hem savas dıncele hemde onun anısını yasatanlara…..

  2. gelçekten çok beyendim tiyatronuz çok güzelfi dayımla sahne arkasında muhhabbbet etmişsiniz dayım bizi gülmekten kırdı dedi (ilker )için

  3. Izlerken bitmesin dediğim, hem guldugum hem düşündüğüm ve de bir bölümünde ağladığım muhteşem oyun.Oyuncularin performansı muhteşem ötesi.Oyun sonunda sahneye çıkıp sarsılmamak için kendimi zor tuttum..Savas Dinçer geride çok değerli bir eser bırakmış. Mutlaka izlenmeli…

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir