Türkiye’den Indie Gruplar

One Love’ dan Evvel Vaziyetler:

Haliyle Suede geliyor. Bayağı büyük olay var koyu İngilizmüziğisever’ler için. Bunun dışında daha evvel Türkiye’de görme şansı bulduğumuz Cake, Manics, Editors’ de yine yolunu One Love sahnesine düşürmüş. Ne yalan söyleyeyim Suede dışındaki yabancı gruplardan birçoğu birazdan söz edeceğim grupları açık sahnede izlemek kadar beni heyecanlandırmıyor.

Evet programın nasıl olacağını öğrendiğim ilk anda aklıma Brett Anderson’ ın “Trash” i dinleyicilere söyleteceği anlar zihnimde canlandı hemen. Lakin bununla beraber; farz-ı mahal Kırık Çizgi’nin ya da Yora’nın Suede konseri ile çakışıp çakışmaması ya da öteki konserlerle nasıl senkronize edildiği ikinci merakımdı. Derken aylar sonra Kırık Çizgi’yi, Yora’yı, 123’ü, Toz ve Toz’u, Seni Görmem İmkansız’ı, Ricochet ve  Büyük Ev Ablukada’ yı büyük sahnelerde, açık havada izleme fikri bir güzel gelmeye başladı ki sormayın.

Kırık Çizgi

İlk başta belirttiğim gibi Kırık Çizgi aylar sonra ilk kez canlı çalacak. Grubun solisti Ezgi hanım kızımız tahsili için yurtlardan ırak düştüğü için uzun süredir pek sesleri çıkmıyordu kendilerinin. Punk’ a yakın davul-bass-klavye sound’unu beklenenin aksine Dresden Dolls değil de daha çok kendilerince ve bir hayli melodik işleyen Kırık Çizgi’ yi geniş geniş alanlarda izlemek büyük şans doğrusu. Evet unutmadan;

İlk gün saat 16:00 da “Dolu Dolu Müzik Sahnesi” nde izleyebilirsiniz.

“birdenonugördükarşısında o kan kırmızı koridordaaa adama bakıp guguk dedi canıtınkorkupevini terkettiii”

123

Berke Can Özcan- Feryin Kaya- Dilara Sakpınar ve Burak Irmak’tan oluşan 123 bu yıl Arve Henriksen ile beraber yaptıkları Arve adlı albüm ile 4 kişilik bir müzikal enstalasyon grubu olduğunu şık bir şekilde göstermişti. Yalnız iyi müzik icra etmekle kalmayıp, kendi imkanlarıyla “büyük” oynayan 123’ ün çıkartacağı sesler ve sahne saati tam doğru anda hiç dinlemeyenine bile hoş seda bırakacak bir planlamaya sahip. Öğlenin yerini serinliğe bıraktığı gölgeli dinginliği “Toz ve Toz” ile “123” arasında paylaştıracaklar şanslıdır.

“aaa viiil kambaaaak aaaa viil faaynd yuuuu”

Yora

Türkiye’de barok pop ilhamlı indie müzik yok sananların sayısı sanırım bir hayli fazla. Ve bir o kadar da Arcade Fire delisi adamın -kadının “yaaa keşke şöyle türk bir grup olsa” dediğini de az işitmemişidir şimdiye kadar. Bir yandan kolay değil kalabalık çalmak fakat Yora’da 7 kişi ve orkestrasının uyumunu beraber çalmanın keyfinden alan insanların üretim hali yıllardır… “Karşılaşma 2: Gökyüzünde” “Bugün”e karşı “Işık Lekesi” ve “Atlıkarınca”. Yora’nın ilk dönem kayıtları ile ileride çok duyulacak yeni kayıtları yan yana olursa o sahne yıkılır! Ve neredeyse 2005 yılından beri müziğini İstanbul’un önemli bağımsız sahnelerinde icra eden Yora için büyük gün denebilinir. Kocaman sahnedeler hemi de!!

“kaaaalk, başını kaldııır, gökyüzüne baak, senin havaaaan, senin sesiiiin senin şarkıııın bugün senin olsuuun!”

Kısa ve öz: “neşeli hissettiren fakat hüzünlü olan şarkılar” çalacaklar.

Ricochet

Amerikalı tınılarıyla The Burning One’ ı Peyote Müzik etiketiyle çıkarttıklarında bir hayli sevinmiştim. Yer yer sevdiğim Pinback’e benzeyen güzel bir şeydi bu albüm. Twelve mesela… Editors ile çakışması dışında bir dezavantajı yok aslında. Ve bence aklı başında kendini tam anlamıyla rock müziğe vermiş bir grup olduğundan dinlerken gaza getirebilir, güzele iyi gelir!

“yu caast sımaayl eeeen meyk nooyz”

Toz ve Toz

” Her biri şimdi bir beyaz cüce, nötron yıldızı ya da kara delik olan yıldızlar; Güneş sistemimizi ve bizi oluşturdu. Varlığımızı kırmızı devlere ve süpernova patlamalarına borçluyuz. Hepimiz yıldız tozundan oluştuk.” Buyurmuşlar myspace’lerinde.

Aslında solistleri Belkıs Akkale olmayan Toz ve Toz, Ürgüp’ten Peribacalarının eksperimenti gibidir. Ne kadar dirayetli müzisyenler olduklarını da Cumartesi Saat 15.00’de “Dolu Dolu Müzik Sahnesi” nde göstereceklerdir.

Büyük Ev Ablukada

Ne reklama ihtiyaçları var, ne de son bir yılda ne kadar büyük bir grup haline geldiklerini anlatmaya. “Baksen Oyalama” teknik direktörlüğünde 2010-2011 sezonunu açık ara şampiyon kapattılar. Bu büyük hadisenin içinde müzik dışında şakalar, muhabbetler de yükselecektir! Hem de elektirikli! Beklentiniz düşmesin.

“salonun ortasındaaa bermuda şeytan üçgenii”

Seni Görmem İmkansız

İki kişilik oyuncaklı orkestranın müziği herkesin ilgisini çeken bir deneyselliğe sahip. Gaye Su Akyol ve Tuğçe Şenoğul’dan gelecek. Dinlemek yetmez. Görmek de gerek. Biraz Cocorosie, biraz dört tekerlekli bisiklet nostaljisi.

“göööökteyiiim gökteee bir yerlerdeeee kumu çakılı başka”

Bu grupları dinleyin, sahneden çok uzaklaşmayın…

 

Author: Onur Yener

Share This Post On

1 Comment

  1. resimdekiler tüm türk indiler herhalde?

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir