Tüm Dünya Belgeselcileri 1001’de Buluşacak

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından, 14 yıldır organize edilen, Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali için çalışmalar başladı.

29 Eylül’de başlayacak festival için son başvuru tarihi 3 Haziran.

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) 14 yıldır organize ettiği İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’ne katılacak filmleri belirlemek amacıyla yabancı ve Türk yönetmenlere davet göndermeye başladı. Bu yıl 29 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivale katılmak isteyen yönetmenlerin 3 Haziran 2011 gününe kadar www.1001belgesel.net adresinden online başvuruda bulunmaları ve filmlerini BSB ofisine göndermeleri gerekiyor.

1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yapan 1001 Belgesel Film Festivali’ne katılacak filmlerin seçimleri, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar, insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden biraradalıklarını savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları, farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde yapılıyor.

Bu yılki teması “Dar alanlar / Daralanlar” olan festivale katılacak filmler siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde gösterilecek.

1001 Belgesel Film Festivali’nde bu yıl ilk kez, çocuklara özel bir bölüm organize edilecek. 07-15 yaş grubuna yönelik hazırlanan “Çocuklar için belgeseller” bölümünde, tüm dünyadan yönetmenlerin bu yaş grubuna yönelik hazırladıkları ve gerçek öyküleri konu alan filmlerin gösterilmesi planlanıyor.

14. 1001 Belgesel Film Festivali’nin Bölümleri

Siyah Bölüm/İnsanın İnsana Ettikleri: Haklar, haksızlıklar, savaşanlar, savaşılanlar, ezilenler, ezenler

Kırmızı Bölüm: İş ve emek, işçi ve emekçi öyküleri

Turuncu Bölüm: Modern zaman öyküleri

Sarı Bölüm: Göç öyküleri

Mavi Bölüm: Olağanüstü insanların sıradan, sıradan insanların olağanüstü öyküleri

Mor Bölüm: Sanat ve kültür

Yeşil Bölüm: Sürdürülebilir bir dünya için uğraşan filmler

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Hakkında

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), 1997 yılının Mart ayında yapılan Ulusal Konferans ile örgütlenme sürecine girdi. “Sivil bir platform” olarak yola çıkan ve faaliyet gösteren BSB, yeni sorumluluklarla birlikte artık Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmış ‘Meslek Birliği’ statüsünde varlığını sürdürüyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye’deki Belgesel Sinemacılara ulaşan Belgesel Sinemacılar Birliği’nin, 1.200 filmlik bir arşivi bulunuyor. BSB, ‘aktif katılım ve aktif üyelik’ temelinde, üniversite öğretim üyeleri, TRT ve özel televizyonların belgeselcileri, şirket sahibi olarak belgesel çalışmalar gerçekleştirenler, piyasada serbest olarak çalışanlar ve ilgili fakültelerin öğrencilerinden oluşan geniş bir üye yelpazesi ile etkinliklerine devam ediyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği

Telefon: 212 245 89 58

Mail: info@1001belgesel.net

www.1001belgesel.net

Twitter: 1001Belgesel

http://twitter.com/1001Belgesel

Facebook: Binbir Belgesel FilmFestivali

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000957897441

Not; Yazı Festival Basın Bülteni’nden alıntıdır.

 

 

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir