Tilt

Ebru Nihan Celkan’ın yazıp Aslıhan Erguvan’ın yönettiği Tiyatro Volt oyununda, göründükleri sırayla Levent Can, İpek Türktan, Ushan Çakır, Cem Bayurgil, Sezgi Mengi, Mine Tugay, Murat Garibağaoğlu, Şerif Sezer, Murat Mahmutyazıcıoğlu yer alıyorlar.

Her biri çok kısa olan beş bölümden oluşuyor oyun. Birinci bölümde, Levent Can’ın canlandırdığı karakter yaşadığı konforlu hayatı sorgular. İkinci bölümde bir haber spikeri deneyimlemek zorunda kaldığı bir haber üzerinden mesleğine isyan eder. Üçüncü bölümde iki çocuk Playstation’da bir savaş oyunu oynarlar, sürekli öldürmekten söz ederler. Dördüncü bölümde annesinin yanlış ilaç kullanımı sonucu iki kolunu kaybetmiş bir kadın, sevgilisinden kendisini öldürmesini ister. Beşinci bölümdeyse bir intihar bombacısının annesi (Şerif Sezer) doktora kızının “normal” olduğunu ispatlamaya çalışır.

Oldukça mesaj kaygılı bir metine sahip olan oyunda mesajlar bu kısacık bölümlere sığmıyorlar, bu nedenle fazla kalın çizgilerle çiziliyor altları. Hadi çabuk çabuk derdimizi anlatalım da çekilelim aceleciliği seziliyor her bölümde. Oyunculukları değerlendirmek için de çok kısa bir süre bu, yine de son bölümde olduğu gibi bazı bölümleri sadece oyunculuk kurtarıyor. Neden beş bölüm olan oyunun süresi sadece bir saat, bazı şeyleri başımıza vura vura anlatmaktan başka bir yöntem yok mu, bu oyun fazla mı Amerikalı, gibi sorular takılıyor aklımıza, ama oyun gibi pek iz bırakmadan geçip gidiyorlar.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir