Tiamat – Amanethes

Aradan 5 yıl gibi uzun bir süre geçtikten sonra Tiamat yeni albümü Amanethes ile karşımızda. Johan Edlund’un Yunanistan’a taşındıktan sonra çıkardığı ilk albüm olan Amanethes, belki de en ilginç Tiamat albümlerinden biri. Doğu etkilenimlerinin sıkça görülmesi, adının yarı Türkçe yarı Yunanca olması ve pek çok türü birbiriyle karıştırması albümü ilginç kılan etkenlerden bazıları.

Tiamat özellikle son iki albümüyle daldığı niteliksiz gothic metal sularından sıyrılmış. Bu oldukça sevindirici. Deeper Kind of Slumber, The Clouds, Wildhoney gibi albümlerden sonra bir kaç şarkı dışında, yapılmış olsun gibi duran albümlerin yerine, her notasıyla, vokal melodisiyle tek tek uğraşılmış, nakış gibi dikilmiş, mükemmel kaydedilmiş bir albümle karşılaşmak gerçekten çok büyük sürpriz oldu. Grubun ilk dönem death metal eserlerinden, Pink Floyd’a saygı duruşu niteliğindeki Meliae’ye kadar uzanan farklı türde ama albümün atmosferini ve bütünlüğünü kesinlikle bozmayan şarkılar, albümün tekrar tekrar dinlenmesine vesile oluyor, her dinlediğinizde bir önceki dinleyişinizden farklı tadlar elde ediyorsunuz.

Sonuç olarak yılın en iyi metal albümlerinden biri, Gerek içerdiği karanlık atmosfer, gerek Johan Edlund’un iç yakan daha önce hiç tatmadığımız vokalleriyle Tiamat’ın eski albümleriyle kapışacak kalitede, klasikleri arasına girecek bir albüm bu. Albüm hakkında tek beğenmediğim şey ise kapağı.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

1 Comment

  1. neredeyse tüm metal çeşitlerini denemiş oldukları için, bu son gereksiz gothic metal çıkışından sonra daha nereye kadar gidebileceklerini merak ediyorum. çeşit deneyselliği bi kenara sahneleri gayet iyi.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir