Therapy? – A Brief Crack Of Light

Therapy? dinlerken mutlu olduğum grupların başında gelir isminin aksine. 2012’de hala sert müzik yapan bir grup olmalarına rağmen yeni albümlerini bu kadar bekliyor olmamın da gruba olan sevgimle doğru orantısı bulunmakta. Nurse, Troublegum ve Infernal Love albümlerini deliler gibi dinlediğim dönemler oldu. Bu albümlerin yanına yaklaşacak kalitede olmasa da Shameless ve Never Apologise, Never Explain de harika tatlar barındıran, en kötü ihtimalle gaza getiren albümlerdi.

Açıkçası 2004’ten sonra yayınlanan Therapy? albümlerinde bariz bir şekilde enerji yoksunluğu gözleniyordu. Beste olarak da başarılı sayılmazlardı. En fazla bir kaç kere dinlediğim albümlerden sonra konser kayıtlarında dinlediğim Living In the Shadow of the Terrible Thing beni heyecanlardırmaya yetmişti. Albümün açılış şarkısı olması oldukça yerinde bi tercih olmuş. Albümden yayınlanan ilk single da olan şarkı sert ve akılda kalıcı melodilere sahip. Grubun akılda kalıcı gitar riffleri yazmayı devam ettirmeleri en çok sevindiren konu oldu.

Albümün en dikkat çekici parçası şüphesiz ki üçüncü sıradakı Marlow. Aslında albümün herkese hitap eden belki de tek parçası. Hipnotize edici bir gitar riffi ve ardından zillerle desteklenen şarkı bir Mono albümünde yer alsaydı yadırgamazdım. Kolay dinlenebilen bir post rock klasiği olmuş. Diğer şarkıları birbirinden çok ayıramıyorum. Therapy? albümü dinlerken şarkı atlamak içime sinmiyor. Bütün şarkılar enerjilerini baştan sonra sürdürüyorlar. Belki son şarkı, Ecclesiastes hariç. Onu da rahatlatıcı bir havası olduğu için affedebiliriz. Bu şarkı bana büyük ölçüde Anathema – Closer’ı hatırlattı.

Son zamanlarda Zune’da dinleyecek yeni şeyler için sıkıntı yaşıyordum. Önce The Maccabees sonra da Therapy? imdadıma yetişti. Sanırım bu senenin dinleyeceğim distorşınlı gitar ağırlıklı tek albümü bu olacak. Therapy? severler göz atsın.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir