The Vaccines – What did you expect from the Vaccines?

Bu adamlar ne zaman ortaya çıktı, ne zaman yükselen yıldız, ne zaman meşhur grup oldular anladıysam bahar güneşiyle kararıp esmer olayım. 2010 yılının Haziran ayında Londra’da kurulan dört kişilik bir grupmuş The Vaccines. Henüz geçtiğimiz Mart ayının ortasında da bir albüm çıkarmışlar. Ben de NME’nin “next big thing”, “rising stars”, “up and coming” diye çığırtkanlığını yaptığı bu dörtlünün albümüne kayıtsız kalamazdım. Ve last.fm şahidim olsun ki kendimi, tekrar tekrar dinlemekten alamıyorum. Indie Rock/Post Punk tarzında, birazcık bahar/yaz tadında kıpır kıpır bu 11 şarkının (35 dakika) etkileri çok güzel. “What did you expect from the Vaccines?” yani :)  Takılıyorlar efendim, özellikle de öğlen saatlerinde en zıpır olduğum o dersler bitip de evlere dağıldığımız an, yüzüme düşen o engellenemez tebessümle birlikte çalıyorlar da çalıyorlar.

Önümüzdeki dönemde The Vaccines’in festivallerin gözbebeği, en eğlendiren grubu falan olduğunu duyarsam hiç şaşırmayacağım çünkü albümün başından sonuna kadar tam bir “hype” makinesiler. Arcade Fire’ın The Suburbs’ından beridir böyle birşey duyduğumu hatırlamıyorum. Zevk itibariyle de genelde melodik ve yavaş tempo müzikler dinliyorum ancak “işte bu tarz!” içimi ısıtacak tınılara bayılıyorum. Ha müzikal anlamda, olgunluk ve bütünlük anlamında The Suburbs’a yaklaşması söz konusu bile değil hatta Londra’daki bütün fırınların ekmeklerini yeseler de yetmez. Ama dediğim gibi bir, bilemedin iki sezon dinlemelik kıpır kıpır bir indie rock albümü işte. Şarkı sözleri de çok güzel.

Ben bir iki şarkı deneyeyim diyenlere A Lack of Understanding, Post Break-Up Sex, Nørgaard ve Blow It Up’ı önerebilirim ama full indirilinip arşive eklenebilecek, açık hava bir konsere gelirlerse de koşa koşa gidilebilecek bir grup The Vaccines.

 

Author: Memo

Share This Post On

3 Comments

  1. Ben bu NME’den tırsıyorum biraz, sanki evde bir şeyler kaydetsem beni de Next Big Thing yaparlar gibi (: ama haftalardır The Suburbs’a takılan birisi olarak hemen albümü dinleyeceğim, yolda gülümsetecek şeyler lazım.

  2. “NME’ye inanma, NMEsiz de kalma” :)

    Düşüncelerini merak ediyorum.

  3. nme, allmusic ve pitchfork’a güven olmaz. yine de uğraşıyor, didiniyor çocuklar (:

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir