The Town

Dikkat: İzlemeden Okuma! Bu yazı filmin sürpriz sayılabilecek gelişmelerini de içermektedir.

Aslında yazarımız Furkan’ın ilgi alanına giren bir film Türkçe adıyla “Hırsızlar Şehri”; ancak o bu aralar çok yoğun olduğundan biraz da “Gone Baby Gone” gibi bir filmden sonra Ben Affleck “ne çekti acaba merakıyla” ben izleyip yazıyorum.

Film, Boston’ın suç bölgesi diye bilinen Charlestown’da geçiyor. Burası banka soygunlarının gündelik hayatın parçası haline geldiği bir yerdir. Hikâye de bir soygun planı ile açılır. Çetenin elemanlarından Ben Affleck’in canlandırdığı Doug Macray, az sonra gerçekleştirecekleri soygunun detaylarından bahseder. Ve hemen, her ayrıntısı zekice düşünülmüş bir soygun gerçekleştirilir. Sadece tek bir sorun vardır; banka müdürü Claire’in (Rebecca Hall) kendileriyle aynı mahallede oturduğundan haberleri yoktur. Bunu öğrenmeleri de Doug’ın hayatını değiştirecektir. Takip ettiği Claire’e âşık olacak, birlikte çekip gitme hayalleri kurarlarken tipik bir son soygun olayı gerçekleşecektir.

Gone Baby Gone ile parlak bir yönetmenlik başlangıcı yapmıştı Ben Affleck. Gerisini nasıl getireceği de merak konusuydu. The Town soyguna bakış şekliyle bildiğimiz soygun filmlerinden ayrılıyor. Soygunun sıradan bir iş, bir yaşam şekli olarak algılanması fikri hayli ilginç. Karakterlerin hiçbirinden zengin olmakla ilgili hayaller duymuyoruz, sıradan bir iş gerçekleştiriyor gibiler. Sürekli ellerinin altında olan paranın sanki onlar için çok büyük anlamı yok. Film paranın bu yönüyle ilgilenmiyor tamam, ancak başka bir şeyle de pek ilgilenmeyince özelliği olmayan sıradan bir film çıkıyor ortaya. Çünkü ne Doug’ın Claire ile neden ilgilendiğini anlayabiliyoruz, ne de çetenin geri kalanını biraz bile tanıyabiliyoruz. Doug için babasının hapiste, annesinin kayıp olduğu bir geçmiş yaratmak onu derinlikli bir karakter haline getirmiyor. Soygun da alelade bir işe dönüşünce geriye aksiyon kalıyor, film de temposunu ve çekiciliğini tamamen bu aksiyona borçlu hale geliyor. Böylece Affleck ilk filminin başarısına biraz gölge düşürüyor.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir