The Tiger Lillies @Salon İKSV

The Tiger Lillies 22 yıldır müzik sahnesinde olan, aklınıza gelebilecek her türlü “öteki” için albümler yapan ve şarkılar söyleyen nevi şahsına münhasır bir İngiliz punk-kabare grubu. Aslında böyle sınıflandırmak da yersiz, gidin konsere görün, o an neler yaşanıyorsa Tiger Lillies o tarzın grubu.. Birkaç kez İstanbul’a geldiler, eğlenip güzel konser verdikleri de oldu, berbat bir davetli kitlesi önünde sahneyi terk edip zorla süre doldurdukları da. Algısı açık olmayan izleyiciye karşı zorlanıp ritmini bulamayan bir grup Tiger Lillies, bu yüzden konsere gitmeden bu adamların kim olduğunu, neler yaptığını bilmeniz önemli, ya da eğlenceli bir insansanız hiçbir şey bilmeden de konser salonuna girebilirsiniz!

Martyn Jacques tarafından 89 yılında kurulan grup üç kişilik bir kadroya sahip. Fahişeler, pezevenkler, uyuşturucu satıcıları, hırsızlar ve aklınıza gelebilecek tüm ötekiler Tiger Lillies albümlerinin/şarkılarının temelini oluşturuyor, tabi ki bunda Jacques’ın yedi yıl boyunca bir genelevin üzerinde oturması ve bu sırada kendisini bir opera şarkıcısı olmak için eğitmesinin etkisi çok büyük! Jacques grupta vokalleri yapıyor, akordeon, piyano, gitar, ukulele vs. ne bulursa çalıyor. Adrian Stout kontrbas çalıyor, back vokal yapıyor. “Davuldaki James Joyce” diye nitelendirilen Adrian Huge ise yarın akşamki konserde rahatsızlığı nedeniyle yer alamayacakmış, yerine çalacak olan Mike Pickering de muhtemelen bu kabarenin enerjisini yansıtacak bir insandır.

Sahnelerini tarif etmek oldukça zor, bunun için videolardan yardım alacağım! Bu videoyu özellikle seçtim, çeken arkadaşın kahkahası da ortama uygun!

Biraz zorlama tanımla Tim Burton filmlerinden Johnny Depp’i çıkarıp yerine Tom Waits koyun, müzikleri de Tony Gatlif’ten alın, öyle bir şey Tiger Lillies. Kısaca arka sokaklarda neler olduğunu merak ediyorsanız sizi cuma akşamı Tiger lilililerle Salon İKSV’ye davet ediyoruz! Ayrıca o kadar yazı yazdım bir Brecht demedim!

Ve son olarak en sevdiğim şarkıyı da unutmuşum, istek gelince ekledim;

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir