The Raveonettes

raveonettes

Sune Rose Wagner ve Sharin Foo ikilisinden oluşan The Raveonettes Danimarka merkezli, son derece üretken bir indie rock/noise pop grubu. Günümüzden on yıl kadar önce bir araya gelen ikili önceleri farklı isimler deneseler de sonunda The Raveonettes adında karar kılmışlar. İlk etapta daha kalabalık bir grup şeklinde başlayan proje yaklaşık altı yıldır sadece Sune ve Sharin tarafından devam ettiriliyor. Aslında basit ritimler ve akılda kalıcı melodilerle süresi kısa şarkılar yapan bu grup için iki kişiden oluşmak bir avantaj sayılabilir, zira biraz ses çıkartsalar da dinlediğiniz müziğin kalabalık bir ekipten çıkmadığı belli oluyor.

Türkiye’deki çoğu müzik sever gibi ben de grubu Love in a Trashcan isimli enerjik şarkıları ile tanıdım. Daha sonra dinlediğim Pretty in Black albümünden de bu şarkı dışında çekip çıkarabildiğim başka bir şarkıları olmadı açıkçası. Katı kurallar ile başladıkları müzik yapma serüvenlerinde bir dönem gayet punk grupları gibi akıcı şarkılar yapsalar da yayınladıkları son albüm olan Observator ile sakin ve daha durgun bir döneme girdikleri söylenebilir. Gitara kıyasla daha sakin bir enstrüman olan piyanonun Observator’da ön planda olması grubun girdiği yolu daha iyi açıklıyor sanırım.

Konser performanslarını merakla beklediğim bir grup The Raveonettes. Cayır cayır gitarlar ile Salon’un altyapısını zorlamaları ve temeli sarsmaları büyük olasılık! Bu tip grupların kapalı mekan konserlerinde çok daha iyi performans gösterdiği düşünülürse Raveonettes’i bir festival yerine Salon İKSV’de izleyeceğimiz için şanslı sayılabiliriz. Konser Observator albümü turnesi kapsamında olduğundan son albüm ağırlıklı çalacaklar. Beklenen şarkılar şöyle, dileyen çalışıp gelebilir;

Hallucinations
She Owns The Streets
Blush
Dead Sound
Lust
Curse the Night
Gone Forever
The Enemy
Observations
Apparitions
Young and Cold
Attack Of The Ghost Riders
My Tornado
Bowels Of The Beast
Aly, Walk With Me
The Christmas Song
Love in a Trashcan
Heart Of Stone

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir