The Last Airbender

Bir çizgi dizi olan Avatar, Ateş ulusunun diğer uluslara (su, toprak, hava) karşı zalimliklerine dur diyebilecek tek kişi olan Avatar’ın, (dört elemente de hükmedebilen tek kişi) yüz yıl gibi bir süre sonra ortaya çıkışını ve eğitimini tamamlayıp tekrar barışı sağlamak için verdiği çabaları anlatıyor. Üçlemenin ilk filmi The Last Airbender ise Avatar’ın ortaya çıkışı ve “Su” elementine hükmedişinden bahsediyor.

Öncelikle çizgi dizisinin sıkı takipçisi olduğum için filmi büyük bir heyecanla bekledim. Açıklanan cast her ne kadar hoşuma gitmese de, beklentimi düşürmedi. Üç boyutlu yayınlanacak olması da görsellik açısından beklentilerimi artıran bir unsurdu.

Fire Lord Ozai (Cliff Curtis), Prince Zuko (Dev Patel), Uncle Iroh (Shaun Toub) gibi karakterleri oynayan oyunculara bir türlü ısınamadım, zaten çizgi diziyi takip edenleri karakter olarak tatmin etme olasılığı yok bu oyuncuların. Elementleri oynatmak için yapılan hareketlerin de biraz uzun sürdüğünü söyleyebiliriz. Özellikle toprak elementinin kullanıldığı bir kaç sahne o kadar sıradan olmuştu ki iş gülmeye kadar vardı. Bir de Avatar’ın sevdiğimiz çocuksu hallerini filmde neredeyse hiç göremedik. Üç boyut olayı da pek bir özellik katmayınca maalesef büyük bütçeli sıradan bir film olmaktan öteye gidememiş The Last Airbender.

M. Night Shyamalan The Sixth Sense’den beri pek başarılı yapımlara imza atamayan belki de hala o filmin ekmeğini yiyen bir yönetmen. Benim gözümde The Last Airbender’da da sınıfta kalmıştır. Serinin devam filmleri için Avatar’ın ruhunu daha iyi anlayan ve yapımın büyüklüğünü kaldırabilecek daha uygun bir yönetmen ile devam edilirse mutlu olurum.

Author: Furkan

Share This Post On

6 Comments

 1. Bana da epey zayıf geldi bu film. Çizgi diziye hakim değildim, Shyamalan da sevdiğim bir yönetmen değildi ama meraktan gittim işte (merak da değil aslında, gösterimler beleş ya, neyse :) )

  Komedi unsurları Aang, Katara ve Sokka üzerine, dramatik unsurlar da Prens Zuko üzerine yüklenmiş ama güldürmeye çalıştıkları sahnelerde komik değiller, dramatik olmaya çalıştıkları sahnelerde dramatik değiller.
  Şu kara maskeli ninja kılıklı adamın Aang’ı kurtardığı sahne gibi bir iki güzel bölüm vardı ama onlar da filmi kurtarmaya yetmiyorlar.

  Ayrıca Get Him to the Greek’i yazacak mısın abi? Ben koptum filmden, uyuyakaldım biliyorsun :)

 2. “Kara maskeli ninja kılıklı adamın” sahnesi benim de hoşuma gitti. Belki Dev Patel’a o maskeyi sürekli giydirmiş olsalardı film daha etkileyici gelebilirdi :)

  Get Him to the Greek’i de birazdan yazacam.

 3. Nickelodeon’da en beğendiğim iki çizgi diziden (diğeri Sünger Bob) biri. TV’den seyrederken verdiği heyecani sinema filminde bulamayacağımı sanki anlamıştım. Üstelik Shyamalan’in kendine çevirip farklılaştıracağını düşünüp, daha vizyona çıkmadan vazgeçmiştim. Tabi ki tüm filmleri Nolan çekemez ama diğerleri de birşeyler öğrensin artik ondan.

 4. avatarı değil de beni en çok merak ettiren mangasını okuduğum 2013 yılında çıkacak battle angel filmini ne olacak merak ediyorum. 2004 den beri yapmayı planlıyor sanırım. The Last Airbender filmi ile bu kadar eleştiri yediği için umarım yap(a)maz.
  mangayı merak edenler için http://www.turkcraft.com/Battle_Angel_Alita/01
  Bu arada nickelodeon da çizgi filmler arasında mini avatar serisi isimli 1-2 dk skeçleri yayınlanıyor. Karakterler küçültümüş hoş olmuş.

 5. aha karıştırmışım The last airbender ile avatar filmini bu sıcakta olur böyle şeyler :D
  nickelodeon kısmı haric yorum silinse ne güzel olur :)

 6. Herkes karıştırıyor o filmleri dert etme :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir