The Karate Kid

Harald Zwart’ın yönetmenliğini yaptığı, 2010 yapımı The Karate Kid, John G. Avildsen’in 1984’te çektiği aynı adı taşıyan filmin yeniden çevrimi.

İlk Karate Kid benim için de efsane bir filmdi. Çocukluğumda izlediğim filmden sonra uzun süre karate hareketleri yaptığımı, özellikle son sahnedeki o muhteşem vuruş tekniğini (Turna Tekniği) evde birçok kez yapmaya çalıştığımı hatırlıyorum. “Cilala Parlat” diye diye temizlik yaparak Karate öğrenmeye çalışmışlığım da vardır. Bu filmin birkaç nesilde böyle bir etki yarattığı söylenebilir.

2010 yapımı yeniden çevriminde ise olaylar Çin’de geçiyor. Genç Padavanımız olarak Jaden Smith karşımıza çıkıyor, efsane Miyagi Usta’nın yerine de Mr. Han karakteriyle Jackie Chan geçmiş. Dövüş tekniği olarak Kung fu kullanılmış. Oyuncuların rollerinde hiç sırıtmadığı, izlerken ilkine benzer bir tat aldığımız eğlenceli bir film olmuş diyebilirim. Kung fu’nun estetiğinin, Çin’in yer yer çok güzel manzaralarının filme değer kattığı söylenebilir.

Her ne kadar eğlenceli bir film olsa da bu filmi yeniden çekmeye gerek var mıydı, sorgulanabilir. Yeniden çevrimler özellikle teknolojiyi çok gerektiren filmler değillerse gereksiz oluyorlar. Birkaç yıl içinde yenisi unutulup yine ilki hatırlanmaya devam ediyor. Çünkü o filmlerin efsane olması çok iyi olmalarından öte o dönemde bıraktıkları etkiden kaynaklanıyor. Sanıyorum yeniden çevrimler sadece para kazanmanın kolay bir yolu olduğundan yapımcılar tarafından sıkça tercih edilmeye başlandı. Bildiğimiz ve sevdiğimiz pek çok filmi daha bu şekilde izleyeceğimizi tahmin etmek güç değil.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir