The Great Masters

Rönesans’ın Sırları İstanbul’da Aydınlanıyor! 

THE GREAT MASTERS:

MICHELANGELO, LEONARDO, RAPHAEL SERGİSİ

16. yüzyıl İtalya’sının en ünlü üç ustasının bilim ve sanatta nasıl izler bıraktıklarını anlatan The Great Masters Sergisi dünyada ilk kez Türkiye’de sergilenecek.           

1 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarih aralığında Museo Ideale Leoanardo Da Vinci, Arter Tasarım ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşecek sergi, Türkiye’de gerçek anlamda hayata geçirilecek ilk interaktif sanat sergisidir.

İsveçli sergi tasarım şirketi  “Excellent Exhibitions AB” tarafından tasarlanan ve alanlarında uzman İtalyan küratörler Alessandro Vezzosi ve Francesco Buranelli tarafından hayata geçirilen “The Great Masters” sergisi ilk kez Türkiye’de sergilenecek.  

Türkiye’de açılacak ilk interaktif sanat sergisi “The Great Masters”da ziyaretçiler Michelangelo’nun Sistin Şapeli’ndeki eserlerini, Davud heykelini, Leonardo’nun Son Yemek freskini, anatomi çalışmalarını, Vitrivius İnsanı’nı, Raphael’in yapmış olduğu birçok resmi ve Atina Okulu freskinin detaylı incelemesini modeller, dokunmatik ekranlar ve interaktifler vasıtasıyla öğrenme ve deneyimleme fırsatı bulacaklar.

Sergi, 3 büyük usta üzerinden yola çıkarak 16. Yüzyıl İtalya’sını ve Rönesans’ı anlatıyor. Bu dönemin en önemli keşifleri olan Perspektif, Anatomi ve Ayna sergi içinde farklı deneyimlerle ziyaretçi ile buluşuyor. Bilim ve sanatın iç içe geçtiği bu dönemde hem sanatçı, hem bilim insanı olarak insanlığa sayısız eser bırakan 3 büyük ustanın bu sıra dışı sergisi 1 Haziran – 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleşecektir. Serginin biletleri sergi mekanında bulunan My Bilet gişesinden ve My Bilet web sitesinden temin edilebilir. Müze Kart Plus sahipleri sergiyi %10 indirimli olarak gezebilecekler.

Sergiyle eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan ve Pace Çocuk Sanat Merkezi’nin 3 büyük usta için geliştirmiş olduğu 3 ayrı yaratıcı ve eğlenceli sergi ve atölye etkinliklerinden 5-14 yaş arasındaki çocuklar yararlanabilecek. Yetişkinler için de oldukça farklı ve keyifli sergi etkinlikleri planlanlandı. Detaylar serginin web sitesinde ve My Bilet’te.

Aynı şekilde National Geographic Channel’in katkılarıyla dönemle ve sanatçılarla ilgili filmler, Tophane-i Amire açık hava sinema alanında her hafta Cumartesi gecesi saat 20:00’de ücretsiz olarak gösterilecektir.

2011 yılının son çeyreğinde santralistanbul’da “İklim Değişikliği: Hayata Tehdit ve Yeni Enerji Geleceği  Sergisi”ni açan ARTER TASARIM The Great Masters sergisini gururla sunar.

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir