The Good Heart

Buzdan Hayaller’i (Nói albínói) ile sevdiğimiz Dagur Kári’nin Amerika’da İngilizce çektiği ilk film “İyi Yürek”. Lucas (Paul Dano) sokakta yaşayan, kendi deyimiyle modern hayatla hiçbir ilgisi olmayan, iyi yürekli bir gençtir. Jacques (Brian Cox) ise beş kez kalp krizi geçirmiş öfkeli, bencil, kaba bir adamdır. Bu ikilinin yolları aynı hastane odasında kesişir. Jacques’ın öldükten sonra barını bırakabilecek ne ailesi, ne bir arkadaşı, ne de bunlara sahip olma isteği vardır. Lucas’ı yanında kalmaya ve barda birlikte çalışmaya ikna eder. Sıkı kuralların uygulandığı bu bara ve hayata Lucas’ın girmesiyle elbette iki karakter için de değişim başlayacaktır.

Dagur Kári ilk filminden beri tutunamayanları anlatıyor. Buzdan Hayaller’de İzlanda’dan, Tutunamayanlar’da (Voksne mennesker) Danimarka’dan bir hikâye anlatmış ve iki filminde de özgün olmayı başarmıştı. Oysa Amerika’ya gidince yönetmenin hem karakterleri hem de hikâye anlatışı özgünlüğünü yitirip sıradanlaşmış. İyi ve kötü arasındaki zıtlıktan çıkardığı öykü, vasat bir Amerikan bağımsız yapımına dönüşmüş. Ara sıra parlayan muhteşem diyalogları da önceki filmlerine göz kırpmaları da kurtaramamış yönetmenin bu filmini. Hem öyle bir sona doğru yuvarlanıyor ki film, bu son önceden seziliyor (aslında sezgiden daha fazlasıyla kolay tahmin edilebilir hale geliyor) ve “yapma lütfen bunu sen yapma” diye çığlık atabiliyor izleyici.

Dagur Kári, filmin sonunda onu sevmemizi sağlayan ilk filmine yaptığı göndermeyle hem kendine hem de Nói’ye haksızlık etmiş. Çok iyi oyunculuklar ve güzel müziklerle bizi kandırabileceğini düşünmüş, oysa ondan beklediğimiz filmler bunlar değil. Hep aynı soru film boyunca aklımdaydı; Amerika’da bu hikâyeyi anlatacak yüzlerce yönetmen yok muydu?

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Benim de pek sevdiğim bir yönetmenin pek sevemediğim bir filmi oldu bu. İkili arasına kara kedi gibi girmekten başka bir işlevi olmayan April’ın sonunu merak ettim.

    Dagur Kari bu filmle ilgili 1998 yılında notlar almaya başlamış. Aslında ikinci filmi bu olacakmış ama sinema eğitimi aldığı Danimarka’da Voksne Mennesker’i çekmek daha önemliymiş sanırım. Buna benzer bir şeyler söylemişti. Ve üç filminin de farklı dillerde çekilmiş olmasının önceden planlanmamış bir şey olduğunu söyledi. New York, sürekli gittiği bir yermiş. Sıradaki filmini orada çekmek istemiş. Brian Cox’un canlandırdığı Jacques karakterini Tom Waits’in oynaması planlanıyormuş fakat araya menajerler girince olmamış. “Bizim orada oyuncuyu arayıp konuşursunuz. Rolü kabul ederse gelir ve çekimlere başlarız. Amerika’da farklı bir büroksasi işliyor”

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir