The Expendables

Sylvester Stallone’un senarist, yönetmen ve oyuncu olarak karşımıza çıktığı The Expendables; Barney Ross (Sylvester Stallone) karakterinin başı çektiği paralı askerlerin, bir diktatöre karşı mücadelelerini anlatıyor. Sıradan bir iş olarak başlayan görev, kahramanımızın generalin kızına âşık olmasıyla birlikte kişisel bir olaya dönüşüyor.

Filmin beklentileri yükselten bir kadrosu var. Başroller haricinde Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger ve Bruce Willis gibi ünlülerin konuk oyuncu olarak projeye destek vermesi bekleyenlerini hayli heyecanlandırmış olabilir. Fakat ne yazık ki her türlü beklentiyi boşa çıkaracak bir yapım.

Öncelikle film hakkında söyleyebileceğim ilk şey, “Rambo yanına birkaç adam almış artık işlerini tek başına halletmiyor” olur. Kısacası Sylvester Stallone çatışma ve dövüş sahnelerine çok yakışan oyuncuları (Jason Statham, Jet Li vb.) toplayıp, onların sadece bu özelliklerinden yararlanmaya çalışmış ve bize kötü bir aksiyon filmi örneği sunmuş. Bu filmin birçok benzerini daha önce izlemiş bulunmaktayız, özellikle filmde dönen espriler çok fazla klişe oldu diyebiliriz. Sadece çatışma sahneleri için filme giden izleyicilerden değilseniz vakit kaybı olarak değerlendirilebilecek bir yapım.

İzleyiciyi çekecek birkaç oyuncu oynatmak, etkileyici bir fragman hazırlamak (bol çatışma sahnesi çekmek iyi film yapmaya yetmese de iyi bir fragman yaratmak için yeterli oluyor) yönetmenlerin ve yapımcıların gişede istediklerini almalarını sağlıyor. Sonra da devam filmi için yeni bir şans doğuruyor. Bu türde pek çok basit ve birbirinin kopyası film görmemizin temel sebebi bu olsa gerek.

Author: Furkan

Share This Post On

1 Comment

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir