The Dø / İstanbul

İlk ve şimdiye kadarki tek albümleriyle kendilerine has bir kitle oluşturan ve ağızlara marş olan bir şarkı yapmayı başaran Fransız grup The Dø dün gece Radyo Eksen organizasyonuyla Yeni Melek sahnesindeydi.

Radyo Eksen genelde Yeni Melek sahnesini tercih ediyor. Daha önce de Helldorado’lu yaş günü kutlamaları dâhil birçok organizasyonu burada gerçekleştirmişlerdi. Yeni Melek biraz yenilenmiş, son gittiğim konserde ses ile ilgili çok fazla sıkıntı yaşanmıştı ama sanırım biraz daha geliştirmişler kendilerini. Yine de “harika” diyebileceğimiz bir konser alanı değil, oldukça havasız ve sigara dumanı resmen sahneye doğru yükselen bir bulut şeklini alıyor.

Dün iki ön grup vardı, Monopop ve The Revolters. Ön gruplar genelde yorucu oluyorlar, o yüzden de geç çıktım ve Monopop’un performansını tamamen kaçırdım, The Revolters’ın da son 5-6 şarkısını dinleyebildim, sonuçta keşke daha geç çıksaydım dedim. The Revolters tam anlamıyla İngiliz indie gençliğinin ülkemiz kopyası gibi, yalnız vokalleri neredeyse hiç duyulmuyor, 4 şarkı dinleyip hangi dilde söylediklerini bile anlayamamam sanırım her şeyi açıklıyor. Sonuçta ön grup olarak pek iyi bir tercih olmadıklarına karar verdim ve The Dø gelene kadar sessiz sakin bekledim.

The Dø iki kişilik bir grup ama konserde bir davulcu eşlik ediyor. Sahneye Türk bayraklı tişört ile çıkan Dan Levy ve fesli davulcu ile aslında performansın nasıl olacağını aşağı yukarı anladım. Yeni grupların konserlerinde yaptıkları tüm acemilikler The Dø’da toplanmış gibiydi. Arada sahneye çıkan ve üzerinde “hadi bağırın biraz” yazan bir pankart taşıyan garip adamla birlikte performanstan tamamen umudu kestim. Tamam Olivia şirin ve Bat For Lashes makyajı yapmış ama yine de kurtarmadı durumu. Hatta ilk iki şarkıyı dinledikten sonra “ben bu grubu neden dinliyorum ve benim burada ne işim var” diye ciddi ciddi düşündüm.

Konserin ortalarına doğru durum biraz daha toplandı ve en azından şarkıların farklı versiyonlarını dinleyerek yeniden ortama adapte olabildim. Yanılmıyorsam iki yeni şarkı ile Song For Lovers hariç tüm beklenen şarkıları da çaldılar. Herkesin dilindeki şarkıları Stay (Just a Little Bit More) bise geldiklerinde tek bir gitarla çalındı ve vokal olarak iyi bir seyirci vardı, konser kapanışına doğru gelen “Aha” da iyi oturmuştu.

Belki son zamanlarda izlediğim konserlerin ihtişamından belki de gerçekten çok iyi bir konser olmamasından dolayı beklentilerimi karşılayamadı The Dø konseri. Zaten grup çok yeni ve tek bir albümleri var, tüm acemilikleri de sırtlarına yüklenip yeni bir ülkeye gelmişler, aslında pek bir şey beklememek lazım. Alternatifsiz bir cumartesi gecesinde, olduğu kadar iyi bir eğlenceydi, The Dø görmüş olduk diyeyim..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

3 Comments

  1. Şirin bir müzikleri var ama pek de ısınamadım ben. Birazcık hevesim olsaydı izleyebilirdim aslında ama tam da düşündüğüm gibi geçmiş konser. Sezonu kapattık sanırım :)

  2. Yeni Melek’in rezalet ses sisteminden üstüne düşen payı alan ona rağmen performansıyla izleyiciyi kendine çeken fazla hareketli bir indie grup vardı The Do’dan önce. Ön grup önyargısıyla bakan seyirciyi çok iyi tuttular. The Do konserinde On My Shoulders harici bir hareketlilik göremedim, arka taraftaki muhabbet eden güruhu ise ait oldukları yere Babylon’a dönme konusunda uyarmak içimden geçmedi değil. İyisiyle kötüsüyle eğlendim, iyiydi diyebilirim.

  3. Ne Hayallerle gitmiştim oysa Yeni melek yollarına lakin bin kez pişman oldum beni sevindiren tek şey Ön grup lara olan ön yargımın yıkılmış olması diyebilirim the revolters denilen şahsiyetleri dinlemiş olmakdan dolayı duyduğum hazzı size tarif edemem ki size şöyle bir örnek verebilirim bu arkadaşlar sahnedeyken yeni meleğin % 80 i dans ediyordu evet vokali duymak çok zordu ama çok enerjiktiler sahneden indikten sonra The Do hızlı bir giriş yapmaya mecbur kaldı eğer klasik şarkılarından biriyle girselerdi kaçınılmaz sona daha önce ulaşırlardı ki bir kaç şarkı sonra insanlar hararetli bir muhabbete girdiler öndeki az sayıda gerçek The Do hayranları dışında herkez bir muhabbet bir muhabbet ses sistemi zaten rezalet yeni melek çok yanlış bir seçim On My Shoulders dan başka Do şarkısı bilmeyen bir kitle beni böyle bir kalabalık içinde çok yanlız hissettirdi

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir