The American

İlk uzun metrajlı filmi “Control” ile dikkatleri üzerine çeken yönetmen Anton Corbijn’in yeni filmi The American; Martin Both’un “A Very Private Gentleman” adlı romanından uyarlama. George Clooney ve Violante Placido’nun boş rollerinde oynadığı film, acımasızlığıyla ünlü kiralık katil Jack’in (G. Clooney) beklediği gibi sonuçlanmayan bir işten sonra küçük bir İtalyan kasabasında inzivaya çekilmesi ile başlayan öyküsünü anlatıyor.

Aslında baktığımızda sonu itibariyle klasik “Bu işe girmek var çıkmak yok”,” Su testisi su yolunda kırılır” temalarının işlendiği bir film gibi görünüyor. Konu çok farklı görünmese de filmin iyi çekilmiş olması ve oyuncuların gerçekten çok başarılı olması filmi benzer senaryolardan ayırıyor. Yaptığı iş gereği sürekli ölümü bekleyen, her şeyden şüphe duyan, kimseye güvenmeyen, bu yüzden sürekli tedirgin olan bir karakteri oynayan Clooney’nin sergilediği oyunculuk yönetmenin çekimlerdeki başarısıyla da birleşince ben de Jack gibi davranıp filmi sürekli tedirgin izledim. Filmin düşük temposuna rağmen her an bir şey olabilecekmiş gibi devam etmesi sıkılmamıza fırsat vermedi. Oyunculuktan bahsetmişken Peder Benedetto karakterini oynayan Paolo Bonacelli’yi de çok beğendiğimi söyleyebilirim, özellikle Jack ile diyalogları film boyunca çok eğlenceliydi. Bir de onun ağzından küçük bir Amerikan eleştirisi dinlemek güzel bir artıydı.

Anton Corbijn artık takip edeceğim yönetmenlerden biri oldu. Bana göre çok da farklı olmayan bir konuda bile iyi iş çıkarması onun ileride çekeceği filmler için iyi bir referans.

Not; The American, “Centilmen” adıyla bugün gösterimde.

Author: Furkan

Share This Post On

2 Comments

  1. Madem filmin sonunu söyleyecektin bari spoiler ibaresi koysaydın.

  2. Bu yazıyı üç dört kez okudum, yine de filmin sonuna dair bir şey anlamadım. “Su testisi su youlunda kırılır” sözünden de pek açık bir son hayal edemedim. Tekrar etmekte fayda var; “çok hassas izleyiciler lütfen bir film hakkındaki yazıları filmi izlemeden önce okumasınlar.”

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir