The Amazing Spider-Man

Bu filme Spider Man serisinin dördüncü filmi demek yanlış olur. Yapımcılar ilk serinin üçüncü filminde yaşanan büyük hayal kırıklığı sonrası “biz bu işi beceremedik, yeniden başlayalım” demişler ve serinin en başına dönmüşler. Üzülerek söylüyorum ki yine becerememişler.

Spider Man pek derinliği olmayan bir süper kahraman. Klasik hikâyesi; ‘örümcek sokmasıyla güç kazanan Peter Parker’ın, onu büyüten Ben Amca’sının ölümü ile başlayan bir aydınlanma yaşaması ve kötülüğe karşı savaş açması’ şeklinde..

İlk seride bu hikâye daha kısa tutulmuş, Peter Parker’ın düşmanları çok daha etkili rol oynamıştı. Özellikle ilk filmde ‘Yeşil Cin’ ve ikinci filmde ‘Ahtapot’ gayet başarılı ve mantığın kabul edebildiği yapıda düşmanlardı. Fakat üçüncü filmdeki düşman ‘Kum Adam’ adeta serinin tıkandığını gösteren en net delildi.

The Amazing Spider-Man’e gelecek olursak, yine klişelerden arınamamış bir film olmuş. Bize farklı bir Spider Man izletmiyor. Ezik Peter’ın gücünü önce sınıfındaki zorba çocuklara karşı kullanması, sonra doğru yolu bulması, okulun en güzel kızına aşık olup onu tavlaması, (Mary Jane yerine bu kez Gwen Stacy kullanılmış ve aralarındaki tek belirgin fark Gwen’in Mary’den daha zeki olması), ona baba gibi davranan kişinin ilk düşmanı olması (ilk filmde Norman Osborn, bu filmde Dr. Curt Connors) gibi benzerliklerle hikâye devam ediyor.

Yani kısaca tekrar başa dönen Batman serisindeki gibi bir etki bekliyorsanız hayal kırıklığı yaşamanız işten bile değil. Maalesef ki bu serinin bir ‘Nolan’ı yok! Filme katılmak istenen tek fark Peter Parker’ın babası üzerinde yaratılmaya çalışılan bir gizem bulutu. İlerleyen filmlere ilgiyi çekmek için yapılan bu deneme çok da yaratıcı bir sonuç doğurmayacak gibi duruyor. “O’na babası hakkındaki gerçeği söylediniz mi?” klişesini de artık duymak bile istemiyorum…

Oyunculuk konusuna gelecek olursak, serinin ilk üç filminde Peter Parker (Spider Man)’i canlandıran Tobey Maguire, Andrew Garfield’dan daha başarılıydı diyebilirim. Kirsten Dunst ve Emma Stone konusunda ise farklı karakterleri oynadıkları için bir kıyaslama yapmanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Seri yeniden başladı ve görülen o ki devamı da gelecek. Bence Spider Man sadece çizgi romanda kalmalı. Çünkü herkesi memnun edecek bir sonuç alınabilmesi için serinin daha iyi yazarlar ve daha iyi bir yönetmenle üçüncü kez başa dönmesi gerekebilir.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir