The Adjustment Bureau

Dikkat: İzlemeden Okuma! Bu yazı filmin sürpriz sayılabilecek gelişmelerini de içermektedir.

Daha önce “Ocean’s Twelve” ve “The Bourne Ultimatom” filmlerinden tanıdığımız George Nolfi’nin yönettiği The Adjustment Bureau; politikaya gönül vermiş genç senatör adayı David Norris’in (Matt Damon),  balerin Elise Sellas’a (Emily Blunt) aşkını ve bu aşka engel olmaya çalışan kader ajanlarıyla mücadelesini anlatan fantastik bir aşk öyküsü.

Öncelikle George Nolfi çok sevdiğim iki seride de en sevmediğim filmlerin senaristi. İlk yönetmenlik denemesi Adjustment Bureau’da da çok başarılı olduğu söylenemez. İzlerken sıkılmadığımız, fakat bunun dışında başka bir şey vaat etmeyen bir film yapmış. İyi bir fikri, klişelerle sıradanlaştırdığı da söylenebilir.

Öncelikle kendisini politikaya adamış ve yaptığı işten zevk alan bir adamın, gördüğü ilk özgür ruhlu kıza âşık olması ve hatta tanışma şekilleri fazlasıyla klişe. Elise Sellas karakteri de birçok filmde sıkça karşılaştığımız, hiçbir yenilik barındırmayan bir karakter. Bu karakter sorunlarını bir yana bırakırsak filmin en fazla takıldığım noktası; bir fantastik dünya yaratıp, bu dünya içinde tutarsızlıklar barındırması oldu. David Norris’in kader ajanlarını deşifre ettiği an pek de mantıklı görünmüyordu. Her şeyi gören kader ajanları David ‘in geldiğini göremiyorlar nedense. Bir de, aşkın gücü her şeyi yener tadında filmlerin yeterince çekildiği düşünüyorum.

Matt Damon yavaş yavaş çok sevdiğim bir oyuncuya dönüştü. Bourne serisinden sonra içinde bulunduğu her projeyi merak eder oldum. Emily Blunt’un ise Elise rolünde elinden geleni yaptığını söyleyebilirim.

Son olarak filmi çok beğenmesem de, izlemenin de bir şey kaybettirmeyeceğini belirterek bitirmek isterim.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir