Terry Gilliam ve Filmleri Pera Müzesi’nde

Terry Gilliam Filmleri 27 – 29 Mayıs tarihleri arasında Istancool Festivali kapsamında Pera Film’de

Gösterimler ücretsizdir.

Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

29 Mayıs Pazar

14:00 Terry Gilliam Söyleşisi

27 Mayıs Cuma, 19:00

Baron Munchausen’in Maceraları (The Adventures Of Baron Munchausen)

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Eric Idle, John Neville, Oliver Reed, Uma Thurman

1988, 129′, İngilizce, Türkçe altyazılı

18 yy. sonlarında fantastik bir dünyada yaşayan yaşlı Baron Munchausen, kuşatma altındaki bir şehri kurtarmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta ona ilginç özellikleri olan bir grup bilim adamı da eşlik edecektir. Baron, zorlu macerası sırasında dünyanın merkezinden aya kadar yolculuk yapacak şeytani kötüler ve iyi yürekli tanrılarla görüşecek ve şehri kurtararak gerçek bir kahraman olduğunu gösterecektir.

29 Mayıs Pazar, 14:00

Doktor Parnassus (The Imaginarium of Dr. Parnassus)

Yönetmen Terry Gilliam sunumuyla

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Andrew Garfield, Bruce Crawford, Christopher Plummer, Johnny Depp, Johnny Harris, Jude Law, Lewis Gott, Lily Cole, Lorraine Cheshire, Mark Benton, Richard Riddell, Richard Shanks, Sian Scott, Verne Troyer

2009, 123′ İngilizce, Türkçe altyazılı

Terry Gilliam’ın büyülü fantezi dünyasında kariyerinin son performansını sergileyen Heath Ledger’a yıldız oyuncular Johnny Depp, Jude Law eşlik ediyor. Doktor Parnassus doğaüstü güçlere sahip olmak amacıyla şeytanla bir anlaşma yapar. Anlaşmanın gereği olarak çocuklarını 16 yaşına bastıkları gün şeytana teslim etmek zorundadır. Ancak kızı Valentina’ın doğumgünü yaklaştığı sırada gizemli bir yabancı (Heath Ledger) herşeyi değiştirmeye yetecek bir güçle gelir.

29 Mayıs Pazar , 17:00

12 Maymun (12 Monkeys)

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Brad Pitt, Bruce Willis, Bob Adrian, Jon Seda, Joseph Melito, Michael Chance, Vernon Campbell

1995, 129′, İngilizce, Türkçe altyazılı

Dünya nüfusunun neredeyse tamamı ölümcül bir virüs tarafından yeryüzünden silinince, son hayatta kalanlar, karanlık yeraltı kolonilerinde yaşamaya mahkum olur. Cole (Bruce Willis) oldukça tehlikeli bir görev için gönüllü olur: geçmişe yolculuk yapıp, bilimadamlarının bir tedavi bulabilmesi için virüsün saf halinden bir örnek alacaktır. Yolculuğu sırasında güzel bir psikiatrist (Madeleine Stowe) ve tuhaf bir akıl hastasıyla (Brad Pitt) yolları kesişen Cole, virüs ile bağlantısı olan radikal grup “12 Maymun Ordusu” nu aramaya başlar. Zamana karşı yarış, başlamıştır…

Not: Pera Film etkinlik takviminden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

1 Comment

  1. Istancool Festivali’nin ne olduğunu çok da anlamış değilim, ama Terry Gilliam filmlerinin bir yerlerde gösterilmesini sağlıyorsa üstelik yönetmenin kendi sunumuyla saçma bir şey olamaz :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir