Teen International Shorts Festival (TISFEST)

Bu festivalin ilk adımları İstanbul Erkek Lisesi Sinema Kulübü’nde atıldı. Sekiz yıldır lise bünyesinde kendi destekçilerini bularak sürdürdürdükleri ulusal kısa film yarışmasını uluslararası bir platforma taşımak amacıyla yola bu festival düzenlenmeye başlandı.
TISFEST, sadece bir kısa film yarışması değil, gençlerle ustaları bir araya getirmeyi hedefleyen bir sinema festivali. Tüm dünyadan 13–19 yaş arası genç yönetmenlere açık olan kısa film yarışması, çocukluk ve gençlik arasındaki dönemde, bireylerin konu sınırlaması olmaksızın katılabilecekleri bir festival.

7 Şubat 2012

Pera Müzesi

11.00 Get Your Own Pictures 2011

Get Your Own Picture (GYOP) Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Kultur&Art Initiative tarafından düzenlenen bir proje. GYOP geçtiğimiz yıl Türkiye ve Almanya’dan 64 genci bir araya getirdi. 4 takıma ayrılan Türk ve Alman gençleri, temel sinema eğitimi aldıktan sonra kendi filmlerini hep birlikte ürettiler.

Toplumun her katmanından gençleri “Avrupalılık” hissiyle bir araya getirmeyi ve demokratik sürece katılımları için cesaretlendirmeyi hedefleyen GYOP, Avrupa Vatandaşlığı temasının altını çiziyor. Bu seçkide proje kapsamında 2011 yılında çekilen kısa filmleri izleyecek, birbiriyle önceden hiçbir ilişkisi olmayan gençlerin daha birbirlerini tanımadan Avrupalılık ortak noktasıyla ortaya çıkardıkları ürünlere şahit olacaksınız.

13.00 ISFF Detmold Kısa Film Seçkisi

16.00 TISFEST Yarışma Filmleri

19.00 O ZAMAN VE ŞİMDİ, 2010’DA SINIRLARIN VE FARKLILIKLARIN ÖTESİNDE

Yönetmenler: Tata Amaral, Fanny Ardant, Hüseyin Karabey, Masbedo, Idrissa Ouedraogo, Jafar Panahi, Robert Wilson / Brezilya-Fransa-Türkiye-İtalya-Burkina Faso-Iran-ABD / 2011 / Renkli /60′ / İngilizce-Türkçe-İtalyanca-Fransızca-Arapça-Farsça; İngilizce ve Türkçe altyazılı

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 18. maddesinde “Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkı vardır” yazar. Bu maddeden esinle 7 ülkeden 7 sinemacı hoşgörü ve farklılıklara saygı konularını ele aldı. O Zaman ve Şimdi filminin yapımcılığı Adelina von Furstenberg, Art for the World tarafından üstlenildi ve film, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı’nın ve Avrupa Konseyi’nin himayesinde gerçekleştirildi. Hala ülkesinde hapiste tutulan İranlı yönetmen Cafer Panahi’nin Tahranlı iki sokak müzisyeninin hikayesini anlatan son filmi Akordeon da bu kolektif filmin bir parçası.

Kultur&Art Initiative, 7 yıldır Detmold’de International Short Film Festival’ı düzenliyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmaya dünyanın değişik yerlerinden yaklaşık 3500 kısa film katıldı.

Uluslararası üne sahip kısa filmcilerden yeni yönetmenlere kadar birçok sinemacı bu festivalin bir parçası olmak için işlerini gönderdiler. TISFEST seçkisinde, bu 3500 film arasından tür ayrımı olmadan kurgu, animasyon, deneysel ve belgesel filmlerin en yaratıcı olanları gösterilecek.

TISFEST Kısa Film Yarışması’na 9 ülkeden 93 kısa film katıldı. Bu 93 filmin 68’i kurgu, kurguların 17 tanesiyse TISFEST önjürisi tarafından ödüle aday gösterildi. Bu gösterimde yaşları 13 ile 19 arasında değişen genç yönetmenlerin ürünlerinden en iyilerini seyredebileceksiniz.

8 Şubat 2012

Pera Müzesi

11.00 İstanbul Lisesi Kısa Film Yarışması Seçkisi

13.00 Vicdan Filmleri 2010 Seçkisi
“Sağ duyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi. Şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor.” Hrant Dink

16.00 Yarışma Filmleri (tekrar)
19.00 STORIES ON HUMAN RIGHTS / İNSAN HAKLARI ÜZERİNE HİKAYELER

Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin deklarasyonunun 60. yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Art for the World dünyanın önde gelen sinemacılarının 22 kısa film çekmelerini sağladılar. Avrupa Birliği, Fransa Dışişleri ve Avrupa İlişkileri Bakanlığı’nın da katkıda bulunduğu bu projede Altın Palmiyeli yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un ve ödüllü yönetmenler Pablo Trapero, Jasmila Zbanic’in de yer aldığı 22 kısa film yer alıyor.

FİLMLER

Dangerous Games Marina Abramovic (Serbia/The Netherlands) A boy, a Wall and a Donkey Hany Abu-Assad (Palesatine)
Lili & Ra Armagan Ballantyne (New Zeland)
The Voice Sergei Bodrov (Russia)

Garish Sun Charles de Meaux (France)
Des films a faire Dominique Gonzalez-Foerster & Ange Leccia Trust Runa Islam (United Kingdom / Bangladesh)
A Water Tale Francesco Jodic (Italy)
What About Me? Etgar Keret & Shira Geffen
Black Breakfast Zhang-Ke Jia (China)
The Crossing Murali Nair (India)
La Mangue Idrissa Ouedraogo (Burkina Faso)
I Drink Your Bathwater Pipilotti Rist (Switzerland)
Voyage Daniela Thomas (Brazil)
The Final Match Saman Salour (Iran)
La Victoire sur les sachets Sarkis (France)
Impasse Bram Schouw (The Netherlands)
Glass Ceiling Teresa Serrano (Mexico)
N’Dimagou – Dignity Abderrahmane Sissako (Mauritania) Sobras Pablo Trapero (Argentina)
Mobile Men Apichatpong Weerasethakul (Thailand) Participation Jasmila Zbanic (Bosnia)

Festival ile ilgili detaylı bilgi ve diğer gösterim merkezleri için www.tisfest.org

Not: Pera Müzesi etkinlik takviminden alıntıdır.

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir