Tavşan Deliğinden Aşağı – Sleep Party People

sleeppartypeople

Danimarkalı müzisyen Brian Batz’in kişisel projesi Sleep Party People, yayınladığı ikinci albümü “We Were Drifting on a Sad Song”un ardından nihayet İstanbul’a geliyor. Batz’in yakın arkadaşlarından kurulu, tavşan maskeli ekibi 22 Şubat’ta Salon İKSV sahnesinde kendisine eşlik edecek.

Projenin ve tüm şarkıların yaratıcısı Brian Batz kendi müziğini tanımlamaktan kaçınsa da ortaya çıkan işin bir tür; elektronik, lo-fi ve dreampop birleşimi olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Sleep Party People da diğer birçok iyi dream pop örneği gibi başka bir bilinç vaat ediyor bizlere; gözlerimizi kapatıp müziğin yoğunluğuyla tavşan deliğinden aşağı düşmemizi sağlayacak türden… Batz, sahnede tüm ekibin kullandığı tavşan maskelerine derin bir anlam yüklemese de ortaya çıkan müzik, albüm kapakları, grubun ismi ve malum maskelerin uyumlu birlikteliği pek çok şey canlandırıyor dinleyicinin zihninde.

Oysa Danimarkalı müzisyenin maske konusuna getirdiği açıklama oldukça basit: Sahnede farklı bir şey yapma isteği ve biraz da utangaçlık. Bol efektli, zor anlaşılır vokallerin sebebi de bu utangaçlığa uzanıyor aslında. Şarkı sözlerinin oldukça kişisel olduğunu söyleyen Batz, sözlerin tamamen anlaşılmasını bir bakıma engelleyerek dinleyiciye karşı kendi kişisel alanını korumak, bir bakıma bizlerden bazı sırlarını saklamak istiyor sanki… Sözleri anlamaya çalışmaktansa müziğini ve yarattığı atmosferi hissetmemizi umuyor, Sigur Ros veya Cocteau Twins dinlerken yaptığımız gibi.

Sleep Party People, Brian Batz’in evinde tek başına yaptığı kayıtlarla başlayıp arkadaşlarının katılımıyla olgunlaşan, bugün dünyanın farklı yerlerinde konserler verecek kadar büyüyen bir proje. 2010 yılında yayınlanan “Sleep Party People” ve iki yıl sonrasında dinleme zevkine nail olduğumuz “We Were Drifting on a Sad Song”un ardından, önce konseri, sonrasında da çıkacak üçüncü albümü merak ve heyecanla bekliyoruz.

Author: Can Zengin

Share This Post On

3 Comments

  1. for daily use may start to work for ED, or you may get results earlier.

  2. I discovered your blog web site website on the search engines and check several of your early posts. Always sustain up the very excellent operate. I lately additional increase Rss to my MSN News Reader. Looking for toward reading much far more on your part later on!

  3. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys Ive incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir