Taşra ve Edebiyat Sempozyumu

tasraveedebiyat

İstanbul, edebiyat ve yayın dünyasının Merkez’idir. Taşra’da yaşayan ve yazan edebiyatçıların sadece Merkez’de olmamalarından kaynaklanan sayısız sorunlarla yazın yaşamlarını sürdürdükleri bilinir.
Oysa artık bu görünüm değişmeye başladı. İstanbul dışında yaşayan ve eserleri sayısız ödüller alan, filme çekilen, hakkında belgeseller yapılan, sempozyumlar düzenlenen, eserleri Türkiye’nin prestijli yayınevleri tarafından özenle basılan, birçok yabancı dile çevrilen yazarlarımız var artık.

“Taşradan geliyorum, taşradan…”—Taşra ve Edebiyat Sempozyumu iki temel saikle düzenlenmekte:
i) Merkez-Taşra ayrımı, Taşra’da (yani “dışarı”da) yaşayan ve orada yazan yazarların değerli verimleri sayesinde edebiyatımızda silinmekte. Gibi duruyor… Oysa ne yazık ki hâlâ İstanbul-Merkezli bir yayın ve edebiyat dünyamız var. Taşrada yaşayan ve yazan birçok yazar, yazar adayı, meraklısı Merkez’de sesini duyurmakta güçlük çekiyor. Üstelik yayın ve edebiyat gündemlerimiz, büyük olaylar olmadığı sürece taşradan yükselen seslere göre şekillenmiyor. Dolayısıyla, sosyolojik ve ekonomik manada Merkez-Taşra ayrımındaki uçurum giderek daralıyor gibi görünse de yayın ve edebiyat dünyamızda bu anlamda bir “yavaşlık” sözkonusu.

ii) Bugün artık, genelde dünyada özelde Türkiye’de, ekonomik ve sosyal anlamda Merkez-Taşra ayrımının silinmekte olduğunu ve (bunun iyi-kötü yanları bir kenara, böyle bir saptama üzerinden) yeni bir iletişim ve etkileşim yapısı içine hareket etmekte olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen, —az önce de belirtildiği gibi— yayın ve edebiyat dünyamızda bu etkileşim yapısına uygun bir gelişme seyrek ve belli belirsiz oluşmakta. Bu sürece dikkat çekmek ve coğrafi nedenlerle biraraya gelmekte zorluklar yaşanan yazarları, okurlarıyla buluşturmak.

Sempozyum 18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde olmak üzere iki gün sürecek:

18 Mayıs 2013’te katılımcı yazarlarımız başta olmak üzere, birçok konuşmacının yer aldığı üç ayrı oturum gerçekleştirilecek. Oturumlarla ilgili ayrıntılar yakın zamanda açıklanacaktır.

19 Mayıs 2013’te ise katılımcı yazarlarla okurları biraraya gelecek. Her yazar, bir grup okuruyla atölye yapacak. Atölyelere katılmak isteyenlerin Atölye Formu’nu doldurarak başvuru yapması gerekmektedir. Her atölye oturumundan, (en az) “bir cümle” ile çıkılması bekleniyor.
Günün sonunda bütün bu cümleler biraraya getirilecek ve bir ilk’e imza atılarak “TAŞRADAN EDEBİYAT MANİFESTOSU” oluşturulacak.

Not: Sempozyum bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir