Tabarly

Yann Tiersen’in 2008 çıkışlı yeni albümü, aslında Fransız denizci Eric Tabarly’nin hayatı hakkında hazırlanan bir belgeselin soundtrack çalışması. Yann uzun zaman önce daha çok eski şarkılarını derlediği Amelie From Montmarte Soundtrack’i ile büyük başarı yakalamış, ancak daha sonra soundtrack çalışmaları konusunda biraz daha mesafeli olacağını söylemişti. Sanırım belgesele içi yatmış ki müziklerini yapmış.

İlk dinleyişte gayet sessiz ve naif bir albüm görüntüsü veriyor, hatta 15 şarkı 33dk gibi bir süreye yayılmış, kısa ve basit melodiler hâkim. Ancak bunun bir soundtrack olması ve muhtemelen film boyunca arkada çalacak şekilde düşünülmesi bunu sağlayan, yine de “Au Dessous Du Volcan, Yello ve La Longue Routa” gibi çalışmalar oldukça başarılı ve Yann’ın soundtrack olmayan albümlerinde de kolayca yer bulabilirler.

Soundtrack’ler hakkında yorum yapabilmek için aslında filmleri de izlemek gerekiyor. Müzik, biliyorsunuz ki aslında bir çeşit hissettirme oyunu ve görsellik ile uyumu çok önemli, bu yüzden belgeselden sonra yeniden düşüneceğim bu albüm üzerine. Beklenenden kısa, sessiz, sakin ve ilk dinleyişte “herhangi biri yapar bunu” izlenimi veren bir albüm olsa da Yann’ın değeri her zaman geç anlaşılıyor. Kısa zaman sonra daha sert bir albüm yapacağını düşünüyorum, bekliyorum.

burak@tramvayduragi.com

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir