Sunshine Cleaning

“Little Miss Sunshine” filminin yapımcılarından üst başlığıyla tanıtılan filme daha girmeden nasıl bir şey izleyeceğimizi tahmin eder gibi oluyoruz. Üstelik iki filmin ortak oyuncusu Alan Arkin’ın varlığı da bu düşüncelerimizi doğruluyor gibi. Ve gerçekten izledikten sonra yanılmadığımızı anlıyoruz; eli yüzü düzgün, keyifli bir bağımsız film bu. Artık hani “tam oscarlık” film denir ya aynı şekilde “tam bağımsız” diyebileceğimiz filmler var. Bu sinemanın da kalıpları, sınırları belli. Öncelikle tutunamayan karakterler, tuhaf bir olay örgüsü… Sunshine Cleaning de tam olarak böyle bir film.

Rose ve Norah küçük yaşta annelerini kaybetmiş iki kız kardeştir. Rose temizlikçilik yaparak tek başına oğlunu yetiştirmeye çalışır. Norah ise hiçbir işte tutunamayan asi bir kardeştir. Rose ölüm sonrası olay yerini temizleme işine girer ve Norah’ı da bu işe ortak eder. İşler iyi gitmeye başlarken tabi ki bir kaza olur ve her şey mahvolur. Ama bu iş sayesinde Rose ve Norah annelerinin ölümüyle yüzleşirler ve bir anlamda özgürleşirler. Filmin sonunda yine herkes mutludur.

Farklı bir fikri var filmin, iki kardeşin kazalara, birilerinin intiharına sevinir gibi olmaları bile ölüme farklı bir bakış açısı gibi görünebilir. Oyuncuları de filmin için bir artı; Alan Arkin tutunamayan baba, Amy Adams da Rose karakterinde iyi iş çıkarmışlar. Emily Blunt’u sevsem de Norah’yı zaman zaman biraz karikatürize ettiğini düşündüm. Çocuk oyuncu konusunda ise çok şanslılarmış, Jason Spevack gerçekten dünya güzeli bir Oscar olmuş.

Hem ağlatıp hem de gülümseten tipik bir bağımsız film. Ama yine de ben bu sinemanın iyi örneklerini izlemekten keyif alıyorum. Ayrıca gösterimde “Inglourious Basterds” dışında hiçbir filmin olmadığını bugünlerde izlemeyip de napalım.

Not: Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim. Filmin yönetmeni Christine Jeffs 2003’te Sylvia’yı çekmiş. O film nedeniyle kendisine demediğimi bırakmamıştım. Bu filmi elimden geldiğince önyargısız izledim. Yine de Sylvia yüzünden ona olan öfkem dinmiş değil.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir