Sum 41 – Screaming Bloody Murder

Kanada’dan ne çıksa dinlenir diyenler için gelsin. Green Day’den sonra Pop Punk’ın ikinci en göze çarpan grubudur Sum 41. Fırtına gibi estikleri gençlik yılları ve ilk 3 albümlerinde “with me”, “fat lip”, “hell song”, “we’re all to blame” gibi çok başarılı şarkılar yapıp dünya çapında bir hayran kitlesine ulaştılar. 2004 yılının en iyi rock albümü seçilen “Chuck” çıktığında ise ben lisedeydim, herkesin Green Day sevmesine gıcık olup MTV’de görüp beğendiğim grup, 2007’de çıkan dördüncü stüdyo albümleri “Underclass Hero”yla, çok fazla pop yoluna girdikleri için beğenilmemiş, pek ses getirememişlerdi.

Üç hafta önce yayınlanan “Screaming Bloody Murder” ise bence tekrar doğru yolu bulduklarına işaret. 14 şarkılık albümde gerçekten çok tatmin edici şarkılar var. Bir kere “Underclass Hero”yla kaybettikleri müzikal dolgunluk ve agresifliklerini yerine koymuşlar. Ayrıca 4-5 tane farklı A1 niteliğinde şarkı yazıp sadece kendilerini tatmin etmekten öte, albümün dinlenebilirlik ömrünü uzatmışlar.

Bomba gibi iki şarkı “Reason to believe” ve “Screaming Bloody Murder” ile başlayıp bütün albüm boyunca eğlendirmeye devam ediyor dörtlü. Bu ilk iki şarkının en büyük özellikleri hem kalabalıları gaza getirici, hem de bağıra çağıra beraber söylenebiliecek nakaratları sahip olmaları. “What am I to say” ve “Crash” daha duygusal ve Green Day’imsi tınılar barındırıyor olsa da bu tarz albümler için olmazsa olmaz türden parçalar. Albümde baştan sonra hakim olan bir bütünlük var ve zaten punk seviyorsanız hiç sıkılıp şarkı geçme ihtiyacı duymuyorsunuz.

Sum 41 orta yaş bunalımını çabuk atlatmış gruplardan bence. Halihazırda devam eden dünya turlarının Avrupa ayağının bir ucundan tutabilmeyi diliyorum kendime.

“Screaming Bloody Murder” senenin en iyilerinden.

Author: Memo

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir