Suede Pazar Günü Ne Çalar?

Evet bu önümüzdeki pazar doksanların en büyük gruplarından birisini izleyeceğiz One Love vesilesiyle. Suede adı benim için bir hayli mühimdir ve iki farklı dev paragrafı içerisinde barındırır; Bernard Butler’lısı ve Bernard Butler’sızı…

Neyse hikâyenin en başı Matt Osman ile Brett Anderson’un (bir de Fettan kadın Justinie Fritchmann var) birlikte bir grup kurup ilan vererek Bernard Butler’ı bulmasına dayanır. 10 yıl ömrü var Suede’in, 10 yılda 5 stüdyo albümü… Ama dünya üzerinde hiçbir grup yoktur ki bu denli sıradan bir hikaye ile kurulsun, temelin 10 sene sonrasında falan tesadüfi bulduğu eski gitaristine yeni İngilizlerin en büyüklerinden Liberines’i bahşetsin, tüm idol-ekol gitaristler tarafından 2 albümde gitar çalmasına rağmen Butler adından hayranlıkla söz edilsin. Suede bu yüzden İngilizler için James ile beraber bambaşka bir hadisedir. (Bu James olayı da bambaşka bir tezdir!)

Ben söyleyeyim, o gece Suede ne çalarsa çalsın en önde eşlik edeceğim aşikar. Ve gelelim “Suede ne çalar” a;

O gece “Coming Up” gecesi olabilir. Butler’sız bu ilk albümden, “Trash”, “Filmstar”, “She”, “By the Sea” ve “Beatiful Ones” banko olur! “Beautiful Ones” her Suede konserinde son şarkı olandır ayrıca. Ve sanırım 2002’deki son Suede albümü “A New Morning” de en az sesini duyacağımız albüm olacaktır. Gerçi en sevdiğim Suede şarkılarından “Lost In TV” ve “Obsessions” bu albümden ama, pek umutlu değilim. Bunun dışında Butler’lı ilk “debut” albümden dünyanın en güzel solosuna sahip “So Young” da kesin olacaktır. “Animal Nitrane” “Metal Mickey” ve “We Are the Pigs“ de çalınacak şarkılardandır kuvvetle muhtemel. Ve bis… “Saturday Night” bir Suede ritüeli olarak duyacağımız şarkıdır sanırım.

Şimdiden bu konserle ilgili en ufak düşünce bile beni bayağı daraltıyor ve zaman yavaş akıyormuş gibi hissediyorum. Bir şeyler eksik olsa da Suede’ i görme şansımız olacak işte ve eksik adam Bernard bir keresinde grubun “Reunion” ununa dair bir açıklamasında “ben Suede’in yalnızca beş dakikasıyım” demişti. Butler’sız haliyle görmemiz ile ilgili yapılan en büyük spekülasyon ise Rough Trade’in Butler’a ait olması ve Suede’in EMI’de olması gibi ticari şeyler. Kaldı ki bence Brett Anderson, Bernard Butler’ a aşıktır!

Bir de setlist.fm’e baktığımda gördüğüm o ki başka başka konserlerde başka başka şeyler çalabiliyorlar. Yani kısacası en önden mesela “The Chemistry Between Us!” diye Brett’in duyabileceği şekilde bağırırsanız, bence sizi kırmayacaktır.

 

Author: Onur Yener

Share This Post On

3 Comments

  1. Suede tarihinin en manidar parçası Have You Ever Been This Low duyulamayacak, Another No One’lık bir konser olamayacaktır belki ama “The lovers kissed with an openness will say ‘Everything will flow'” diye bağırılacağı kesin. Orada olamayacağım fakat yağmur yağarsa Sadie olur, göl olur, gol olur.

  2. fırat sırf senin icin sahneyi tek kişilik bir düzenek haline getirmişler. eğer blogda bu bahsi gecen şarkıları da bir ibrahim tenekeci ya da mustafa ırgat şiirinin yardımı ile paylaşırsan konseri akustik olarak aya irini’ye alacaklarmış…

    “dslfkjslfds”

  3. Şüphesiz.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir