Spiritualized

spiritualized

Ah Mayalar… Ölmek için yanlış günden bahsetmiş olabilir misiniz? Biraz erken oldu sanırım. Kimileri sadece ondan sonraki gün için yaşıyor belki de. Bomonti Retro Sounds, adının ağırlığını karşılayabilecek şekilde bir meydan okumayla ölmek için 1 gün daha talep ediyor. 4’er senelik periyotlarla bizi ziyarete gelen Jason “Spaceman” Pierce, bu seneyi de boş geçmiyor.

7. stüdyo albümü “Sweet Heart Sweet Light”ın uzun mesafeli turnesinin Belçika, Danimarka, Avustralya, Tayvan, Japonya ayaklarının ardından, ayağımıza bu sefer Iggy Pop veya REM’i de işin içine bulaştırmadan (bir de Mor ve Ötesi vardı. Sahi ne oldu o?) bir tek Spiritualized konseri izleyecek olmanın gururunu yaşayacağız. Güneş ışığının ya da geceyarısı uykusuzluğunun etkilerini yaşamadan bir Spiritualized konseri izlemek nasıl bir his olacak acaba? Ölmediğin günün sonrasındaki gün ile hala ölme ihtimalini aklından çıkaramadığın bir ikilemin mutluluk ila mutsuzluğunun tek bir kapsül ilaca karışmış halini bekleyelim mi? Spaceman bu durumun ustası. Aynı zamanda arka arkaya “Freedom” ve “Headin’ For The Top Now” çalacak kadar da gaddar bu konuda. Büyük oranda son iki albümleri “Sweet Heart Sweet Light” ve “Songs in A&E” ile son zamanlardaki setlistlerini oluştursalar da eskilere de çaktırmadan uğrayacakları kesin. Öyle ki, Spaceman 3 şarkıları “Come Down Easy” ve “Walking with Jesus” son dönem konserlerinin sabit bisleri.

Velhasıl konser gününe kadar çalışacak arkadaşların dikkat etmesinde fayda var. Fakat geç kaldınız, bunu belirtmeliyim. Neyse şimdi ufak hatırlatmalara geçelim.

-Efendim büyük oranda distortion pedal kullanımı nedeniyle daha önce hiç duymadığınız sesleri işitmeye hazır olunuz. Zira unutmayınız ki öncelikle uzaya çıkıyoruz. İnişte dua edeceğiz.

-Büyük bir orkestra ile gelemedikleri için üzülelim.

-“Sitting On Fire”, “Broken Heart” veya “Rated X” çalmaları halinde mendilleri hazır edelim.

-Richard Ashcroft ve Kate Radley isimlerini asla anmadan, dostlarla Brit-pop’tan X-Files’a kadar uzanacak muhabbetlere hazır olalım.

-Tek şarkıları “Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space” değil unutmayalım. Nasıl olsa çalacaklar. Israrın anlamı yok.

-İlaçlarımızı almayı unutmayalım.

-“Mary” çalmaları halinde bu Mary’nin kim olduğunu bir de Jason Bey’e soralım.

-Back vokal hanımların danslarına, gitarlardan gözümüzü alabildiğimiz sürece dikkat edelim.

-“Never Goin’ Back” ya da “Electricity” çalmaları ihtimaline karşı kulak pamuklarımızı hazır edelim.

-“Hey Jane”in “lal la”larına eşlik edilmesinin grubun hoşuna gideceğini unutmayalım.

-Fotoğraf makinelerimiz ve cep telefonlarımızdan uzak duralım. Zira Jason Pierce iki defa tüm grup elemanlarını kovmuş birisidir. Bize ne yapacağı da belli olmaz.

-Son olarak lütfen bana en önden tek kişilik yer ayırın.

Beyler ve bayanlar, uzaya gidiyoruz. İyi yolculuklar.

Author: serdarcharliebrown

Share This Post On

1 Comment

  1. 24 yaş sınırı varmış ..

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir