Şizofreni Yalnız Oynanmaz

Rahmi Vidinlioğlu’nun Atlantis Yayınları’ndan çıkmış kitabı..
Bulunması, ulaşılması zor; uzun, etkileyici ve oldukça sıradışı cümlelerin gerisinden yazarının kalp atışları ve bilek burkulmaları farkedilebiliyor: Şizofren bir aşk, şizofren bir yalnızlık, şizofren bir his sağanağı. Deklanşöre bastığınız ânda, yani ilk sayfada, karşınızda eşsiz bir hayâl ülkesinin yenilgiyi kabullenmiş ve intikamını en kuvvetli, en parça tesirli bombalarla, “kelimeler” ile almaya yemin etmiş bir aşığın nefret ve sevgi, hüsran ve hüzün, gece ve gündüzle harmanlanmış lirik öyküsünü görüyorsunuz..

Yazar, Deniz demiş önce, Selin’le devam etmiş sonra.. Sulardan bahsetmiş yani özünde; gözlerinin şalterlerini indirip suyu hissetmiş, suya aşık olmuş. Hiçbir denizin denize kıyısı olmaz* oysa, bilememiş. Kaybedişini, kusursuz yenilgisini, ölü aşıklar mezarlığı olan İstanbul’la bağlamış daha ilk sayfalarda. Düş Sokağı Sakinleri’nden ve küçük İskender’den alıntılar yapmış yer yer, aşkın tababetle olan şeffaf bağını tutmuş elleriyle ve koparmış. Hastanelere düşmüş, elektrik vermişler umuduna. O kırılgan ve efsunkâr aşk, gitmiş: Masa üstünde intihar mektupları kalmış.

Önemli olan; anlatacak bazı şeyleri, bazı hikayeleri, bazı kıyımları, bazı bazı’ları olan ve bunu yazıya dökebilecek edebi donanıma sahip olanlara yol açmıştır nezdimde bu kitap. Herkes aşık olmaya hükümlü ve aşık olmakla yükümlü çünkü bir yerde: Bir yerde, bir otobüs durağında, bir vapurun kenar kanepelerinde, bir trenin kesif kokulu metruk vagonlarından birinde, -ya da hepsi yalandır- geliyor ve buluyor sizi aşk. Hormonal bir odaklanma, bir takvimsel koşullanma, bir tanımsız tutku hâli. Birini bulup kendini kaybetme zamanı nihayetinde.
-Bende var; paylaşayım- Okuyun bu kitabı.. Siz de diyorsanız eğer,”ve bir gün tüm şizofrenler aşık olur” diye. Okuyun ve d’okuyun yünden hislerinizi. Leave me paralyzed.

firat@tramvayduragi.com

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

2 Comments

  1. bendeşizofrenimşzofrenlerasık olsa bile gerçek asklarını tanıyamazlar ünkü ben hiçbişey hissedemiyom iki dünyada yaşıyom biri hayaletli dünya biride gerçek dünya ama şizofrenler gerçek dünyanın farkına varamıyo çünkü bizler aklımızı kaybediyoz blmem ama birgün gerçek askımızı bulursak belkide hayal dünyasından kurtuluruz

  2. aşkmı eksik kalsın artık allah canını alsın tüm aşklarımın…hep haketmidiklerimi yüklediler sırtıma ve bilinmez yollara sürüklediler benliqimi…şimdi nemi kaldı geriye ? kanlı qözler ve titreyen eller seveceksen somut sev bali tiner gibi uçuruyor seni herşey istediqin gibi oluyor bak işte asıl o zaman tad alıyorsun şizofrenlikten…

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir