Sinemada Bu Ay

Mart ayı sinema açısından heyecan verici haberlerle dolu. Böyle bir yazıya gerek duyma nedenim öncelikle sinemamızın en yaratıcı yönetmenlerinden biri olan Reha Erdem’in yeni filmi “Hayat Var”ın 27 Mart’ta gösterime gireceği müjdesini vermek. Büyük bir heyecan ve merakla bekliyorum yönetmenin filmografisinde farklı bir yerde duracakmış gibi görünen bu filmini, neyse ki az kaldı.

Clint Eastwood’un Imdb Top 250’ye 82. sıradan giren “Gran Torino” filmi 6 Mart’ta. If’in programında da yer alan çokça ödüllü “Teldeki Adam” (Man on Wire) ise 13 Mart’ta gösterime girecek. İp cambazı Philippe Petit’in İkiz Kuleler arasında yaptığı gösteriyi anlatan belgesel de merakla beklenenler arasında.

Kate Winslet’a Oscar getiren Stephen Daldry’nin “Okuyucu” (The Reader) ve Steve McQueen’in IRA üyesi mahkumların açlık grevi sırasında yaşadıklarını sert bir üslupla anlattığı “Açlık” (Hunger) filmleri 20 Mart’ta; gelmiş geçmiş en iyi televizyon dizilerinden Six Feet Under’ın yaratıcısı Alan Ball’ın yönettiği ilk filmi “Tabu” (Towelhead) ise 27 Mart’ta gösterimde olacak.

Ayrıca 9 Mart-12 Nisan tarihleri arasında İstanbul, Manisa, Urfa ve Trabzon şehirlerini gezecek “Filmmor Kadın Filmleri Festivali” 9-15 Mart’ta İstanbul’da. Festivalin bu yılki teması “Beden”; filmler “Kadınların Sineması” ve “Beden” başlıklı iki ana bölümde gösterilecek.

Tabi bu ay için aslında en heyecan verici haber 4-19 Nisan tarihleri arasındaki “İstanbul Film Festivali”nin yaklaştığının iyice hissedilmesi. Programın tamamı önümüzdeki günlerde kesinleşecek, biletlerse 21 Mart’tan itibaren satışta olacak.

Sadece kendimizi düşünmeyelim, “20. Ankara Uluslararası Film Festivali” de çok geniş bir programla 12-22 Mart tarihleri arasında.

Sinemada bu ayın öne çıkanları bunlar şimdilik. Umarım arada güzel sürprizler de bizi bekliyordur.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir