Sinema

Film İnceleme

“Bazen filmleri izliyoruz, bittiğini düşünüyoruz ama hiç olmadık anda aklımıza yeniden geliyorlar ve neyi anlamadığımızı merak ediyoruz. Bu film bana ne anlatıyor kısmını kurcaladıkça yeni sorular, o sorulara da yeni cevaplar yetiştiriyoruz. Bazı durumlarda abartıp yönetmenden fazla bile düşünüp garip çıkarımlar yapıyoruz, ama en önemlisi filmleri kabul edip, üzerine düşünüyoruz.”

Haftanın Filmi

“Gösterime girmiş, vizyonun seyircisine el sallayan yapımlar. Gidip izlenmiş, taze taze üzerine yazılmış filmler, onların yazıları. Gişe kaygısı olmayan, bize özel vizyonun yapımları için burası..”

Replikler

“Burası da filmlerde edilen muhteşem sözlerin köşesi. Hani evde izliyorsak filmi durdurup kağıt kalem arama nedeni olan, sinemadaysak içimizden tekrar edip unutmamaya çalıştığımız ve ara verilince hemen bir yerlere yazdığımız, hayatta böyle anlar olsa da kullansak dediğimiz sözler bunlar. ‘Bir filmde adam şöyle diyordu’ örneğini vermeyen var mıdır acaba, biz hep o muhteşem anı bekleyip heyecanla alıntı yapanlardanız.”

O Sahne

“Bazı sahneler vardır, filmler unutulsa bile onlar hiç akıldan çıkmaz. Replikleri, tüm planları, hatta ışığı ile akılda kalırlar. Bu sahnelerin özelliği sinematografik başarıları yanında filmle kurduğumuz kişisel ilişkiden de kaynaklanabilir. İşte burda o sahnelere bakacağız. Ama herkesin klasik kabul ettiği sahneler olmayabilir bunlar, daha çok kendi klasiklerimizle ilgileneceğiz nedeni tamamen de kişisel olabilen.. Anlatırken abartabiliriz de, en zevkli kısmı da galiba o…”

Bir Film İzledim

“Evet var böyle filmler. İzlerken kalp atışlarınız hızlanır, elleriniz terler, “o film”dir bu bilirsiniz, sizin için önemini nasıl anlatacağınızı bilemezsiniz, çünkü yetmez kelimeler, muhteşem, harika, olağanüstü kelimeleri oldukça sınırlıdır, oysa yaşadığınız deneyim bambaşkadır. Sonra bunu yeniden yaşamak istersiniz, ya ilk seferin aynısı olmazsa korkularını da taşıyarak; ama bir bakarsınız ki yine aynı şey olur. Her seferinde aynı şey… Artık siz bambaşka birisiniz, kimse aynı kişi olduğunuzu iddia edemez, aynada bile başka yüzünüz.”

Filmlerden Öğrenilenler

“Pek çok tuhaf bilgiye sahibiz, bir ülkenin garip geleneklerinden sabun yapımına kadar. Bazen pişkince anlatırız da “şu ülkede şöyle tuhaf bir adet varmış” diye, “nerden biliyorsun” sorusuna yapıştırırız hemen bir film adını rahatlıkla. İşte bu tür bilgileri paylaşacağımız yer burası. Doğru mu yanlış mı sadece kurmaca mı bilemeyiz, ama biz filmlerden çok şey öğrendik.”