Sinema Kuşağı “Aşk Yeniden”

2000’li yıllarda aşk ne durumda? Sevgililerin favori ayı Şubat için ideal bir programla karşınızdayız. Danimarka’dan Japonya’ya, Güney Kore’den İspanya’ya ve tabii ki aşk şehri Paris’i de unutmadan, başarılı yönetmenlerin gözünden çağımız ilişkilerine bir bakış.

1 Şubat 12:30 Akbank Sanat

Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca (2000 – 112′)

Yönetmen: Lone Scherfig

Oynayanlar: Anders W. Berthelsen, Anette Stovelbaek, Peter Gantzler

Dogma filmlerinin en sevimlisi Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca, yüzlere yerleştirdiği her gülümsemeyi hak eden türden, zekâ dolu bir romantik komedi. Kopenhag’ın küçük kasvetli banliyösüne yeni gelen rahip Andreas, sakar Olympia’ya ilgi duyar. Andreas’ın kaldığı otelin şaşkın yöneticisi Jurgen, İtalyan Giulia’ya abayı yakmıştır. Bar sahibi Hal-Finn ise utangaç kuaför Karen’e vurulur. Yaşamları iç içe geçen ve mutluluğu arayan bu altı yalnız kalp, akşamları verilen İtalyanca kursunda buluşurlar.

5 Şubat 17:00 Akbank Sanat

Rumba (2008 – 77′)

Yönetmen: Dominique Abel & Fiona Gordon & Bruno Romy

Oynayanlar: Dominique Abel, Fiona Gordon, Philippe Martz, Bruno Romy

Alışılmadık, renkli, neşeli, bir o kadar da eğlenceli ve melankolik bir dans daveti; az ve öz sözle sessiz sinema dönemi bürlesk oyuncularının ruhunu yakalayan bir film. Filmin yönetmenlerinin canlandırdığı Fiona ve Dom huzurlu bir taşra kasabasında öğretmenlik yapmaktadır. Latin dansına olduğu kadar birbirlerine de âşıktırlar. Hatta birçok dans yarışmasından ödül kazanmışlardır. Bir gece yine böyle bir yarışmadan eve dönerken, intihar etmek için kendini yolun ortasına atan birine çarpmamak için direksiyonu kırıp duvara toslamalarıyla hayatları altüst olur.

8 Şubat 12:30 Akbank Sanat

Bebekler (2002 – 114′)

Yönetmen: Takeshi Kitano

Oynayanlar: Miho Kanno, Hidetoshi Nishijima, Tatsuya Mihashi

Kitano bu filminde, Bunraku tiyatrosunun bebeklerinden esinlenerek, ölmeyen aşk ve bağlılık üzerine üç öykü anlatıyor. Sonu ayrılıkla biten aşklarının anısına, kırmızı bir ipek urganla birbirlerine bağlı, sonsuza dek Japonya’yı dolaşmaya mahkum Matsumoto ve Sawako; yıllar önce yoksul bir fabrika işçisiyken, sevgilisini başarıya ulaşma düşleriyle terk etmiş ve şimdi eskiden buluştukları parkta onu arayan yaşlı yakuza patronu Hiro; kaza sonucu yüzünün yarısı sargılar içinde denize bakarak vakit geçiren pop yıldızı Haruna ve onun en sadık hayranı olduğunu kanıtlamak isteyen Nukui, bu öykülerin bahtsız kahramanları.

12 Şubat 17:00 Akbank Sanat

Paris’te 2 Gün (2007 – 96′)

Yönetmen: Julie Delpy

Oynayanlar: Julie Delpy, Adam Goldberg, Daniel Brühl

New York’ta yaşayan Marion ve Jack, ilişkilerine hareket getirmek amacıyla Avrupa seyahatine çıkar. Başarısız bir Venedik girişiminin ardından gelen iki günlük durak, Fransız olan Marion’un, İngilizce bilmeyen anne babasının Paris’teki evidir. Marion’un, çiftin seks yaşamlarına dair yorum yapmaktan geri durmayan ailesi ve olur olmadık yerlerde karşılarına çıkan eski sevgilileri bazen Jack’ın sabrını zorlar. Bu romantik komedinin yönetmenliğini ve başrolünü üstlenen Julie Delpy eski dünya ve yeni dünya arasındaki farklara Woody Allen’vari mizahi bir dille bakıyor.

15 Şubat 12:30 Akbank Sanat

Barselona, Barselona (2008 – 96′)

Yönetmen: Woody Allen

Oynayanlar: Scarlett Johansson, Javier Bardem, Penelope Cruz, Rebecca Hall

İki arkadaş, Cristina ve Vicky, yaz tatillerini Barselona’da geçirmeye karar verirler. Vicky hassas bir mizaca sahiptir ve evlenmek üzeredir. Cristina ise hem duygusal hem cinsel maceralara açıktır. Barselona’da tanıştıkları karizmatik ressam Juan Antonio ile ikisi de sıra dışı romantik ilişkilere girer. Ama Juan Antonio’nun patlamaya hazır, dengesiz eski karısı Maria Elena da bir anda aralarına girer. Ne var ki aşktan hepsinin gözü kör olmuştur bile. Woody Allen’ın Amerika dışında çektiği bu dördüncü filmini eleştirmenler “çılgın, seki, ateşli ve eğlenceli” sıfatlarıyla övmüşlerdi.

19 Şubat 17:00 Akbank Sanat

Yeniden Sev Beni (2003 – 91′)

Yönetmen: Christopher Boe

Oynayanlar: Nikolaj Lie Kaas, Maria Bonnevie, Krister Henriksson

Kalabalık bir istasyonda sevgilisi Simone’yi beklerken genç fotoğrafçı Alex’in gözü güzel bir kadın olan Aimée’ye ilişir. Trende onu bir kez daha görünce, Simone’ye bir açıklama yapmadan içgüdüsel olarak kadının peşinden koşar. Aimée’nin ardından sokakları kateder ve bir bara girer. Orada oturup sanki çoktandır tanışıyormuşçasına sohbete koyulurlar. Anında kadına vurulan Alex, onunla birlikte otele gider. Ertesi sabah birlikte uyanıp, daha sonra buluşmak için sözleşirler. Ama Alex’in hayatı bir gecede değişmiştir. Evi artık eski yerinde değildir, dostları onu tanımaz, hatta Simone bile onun kim olduğunu bilmemektedir. Alex hemen Aimée ile buluşmaya koşar, hiç değilse onun gerçek olduğunu ümit etmektedir.

22 Şubat 12:30 Akbank Sanat

Tutunamayanlar (2005 – 109′)

Yönetmen: Dagur Kari

Oynayanlar: Jakob Cedergren, Tilly Scott Pedersen, Nicolas BroTutunamayanlar, grafiti sanatçısı Daniel, bir fırında çalışan Franc adında bir kız, “Dede” lakaplı Roger, uykusuzluk çeken bir yargıç ve küçük bir Fiat 500 hakkında bir film. Franc ve Daniel, sorumluluktan ve bağlanmaktan alabildiğine kaçar, Dede ise bütün kurallara uymak ister. Daniel’i duvarlara grafiti yapmaktan suçlu bulan yargıç ise adliyeden çıkar çıkmaz işini, ailesini, her şeyi geride bırakmaya karar verir. İzlandalı genç yönetmen Dagur Kari’den, kalıpların dışına çıkanları anlatan, hafif bir aşk hikâyesi ve alışılmışın dışında bir komedi.

26 Şubat 17:00 Akbank Sanat

Boş Ev (2004 – 88′)

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oynayanlar: Lee Seung-yun, Lee Hyun-kyoon, Kwon Hyuk-ho

Tae-suk, geceleri, boş olduğunu bildiği evlere girip uyur. Hiçbir şeyden haberi olmayan ev sahiplerine şükran duygusundan, onların çamaşırlarını bile yıkar. Girdiği evlerden birinde karşısına çıkan, kocasından yediği dayaklardan bezmiş Sun-hwa ile ilk görüşte ruh eşi olduklarını hisseder ve beraber kaçarak sonu belirsiz, umutsuz bir maceraya adım atarlar. Konuşma ihtiyacı hissetmeyen eski bir model ve evsiz bir kuryenin alışılmadık etkileyici aşkına trajik ve çarpıcı bir bakış.

Bilet Fiyatı: 4 TL

Not; Yazı Akbank Sanat Etkinlik Takvimi’nden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir