Şimdi Paris!

Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle

14 Eylül – 23 Ekim 2012

Bir şehrin o anki zamanını nasıl yakalarsınız?
Ruhunu nasıl tasvir eder, kalp atışlarını nasıl sayarsınız?
Ve değişimlerini nasıl ifade eder, bir yandan da böylesine zamansız ve
eşsiz bir şehir olan Paris’i nasıl översiniz?

Gerçekten de sinema Paris’i sever.
Sinemanın ta kendisi olan şehir, Paris, zaten başlı başına bir film karakteridir.
Yedinci sanatın icadından bu yana Paris ve sinema gerçek bir aşk hikayesinin kahramanları olmuştur. Şehir kimi zaman bir ilham perisi, kimi zaman arka plan, kimi zaman da bir oyuncu olarak dünyanın dört bir yanından önemli sinemacıların kamerası önünde canlanmıştır.

Paris şehri, 28 Aralık 1895 tarihinde Grand Boulevards’da gerçekleşen ilk halka açık gösterimden itibaren Sinema’nın ta kendisi olmuştur. O günden bu yana, Paris, dünyanın dört bir yanındaki sinemacı, oyuncu ve sinemaseverin hayallerini süslemiştir. Pera Film ve Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle hazırlanan “Şimdi Paris” programı şehre bir saygı duruşu niteliğinde. On dört filmden oluşan program, Işıkların Şehri: Paris’i romantik sahneler, popüler Paris mahalleleri, günümüz Paris’i, şehir merkezi ve banliyöleri bir araya getirerek anlatıyor. Bu orijinal Paris rehberi, kozmopolit ve çok yönlü bir başkenti keşfetme daveti. Programın iddialı ve etkileyici sinematografik içeriği sayesinde Paris’in ruhu klişelerden uzak güncel bir dille seyirci karşısına çıkıyor.
“Şimdi  Paris” birbiriyle uyumlu, uzun ve kısa metraj filmlerden oluşan bir seçkiye sahip.  Kurgu, belgesel ve animasyon gibi farklı tarzları bir araya getiren programda genç yönetmenlerin ilk filmlerinin yanı sıra usta yönetmenlerin filmleri de yer alıyor.

Programdaki Filmler;

Paris’te İki Gün

YönetmenJulie Delpy
Oyuncular:Julie Delpy, Adam Goldberg, Daniel Brühl
Fransa2007, 96’, renkli
Fransızca, İngilizce Türkçe altyazıyla

Marion, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve Paris’e Amerikalı erkek arkadaşını görmek üzere birkaç günlüğüne gelen genç bir Fransız fotoğrafçıdır. Eğlenceli olması gereken yolculuk, genç çift, Marion’un acayip ve sakar anne babasının yanı sıra eski erkek arkadaşlarıyla baş etmek zorunda kalmalarıyla bir kabusa dönüşür. Paris’te İki Gün, Julie Delpy’nin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı ikinci film. Diyaloglarıyla seyirciyi güldüren bu eğlenceli komedi, bir yandan nevrotik bir entelektüelin neşeli portresini çizerken, bir yandan da Fransız başkentini ve bu başkentin sakinlerinin hikayesini anlatıyor.

Kaçırma

YönetmenAbdellatif Kechiche
Oyuncular:Osman Elkharraz, Sara Forestier, Sabrina Ouazani
Fransa2003, 117’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

15 yaşındaki Krimo, annesi ile birlikte Saint Deniş mahallesinde yaşamaktadır. Deli dolu Lydia’ya olan aşkını itiraf etmek ama bunu yaparken rezil olmak da istememektedir. Öğrencilerin hazırladığı tiyatro oyunu “Les jeux de l’Amour et du hasard”daki (Aşk ve Şans Oyunları) Arlecchino karakterini canlandırarak Lydia ile karşı karşıya sahne almaya karar verir. Genç yaştaki bu öğrenciler, Marivaux’nun diline ayak uydurmaya çalışırlar. Bir yandan komik bir yandan da hüzünlü olan film vahşi olduğu kadar da çarpıcı. Filmin, 2005 yılından dört adet Cesar Ödülü bulunuyor: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En Çok Gelecek Vaadeden Kadın Oyuncu.

Paris

YönetmenCédric Klapisch
Oyuncular:Juliette Binoche, Romain Duris, Fabrice Luchini
Fransa2008, 130’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Pierre, Paris’in gece kulüplerinde yaptığı performanslarla ünlü, başarılı bir dansçıdır. Bir gün sağlık kontrolünde ciddi bir kalp sorunu olduğunu öğrenir. Doktoru, sağlık durumunun, mesleğinin fiziksel zorluğuna ve ağırlığına uygun olmadığını, çalışmaya devam ettiği takdirde hayati risk taşıyacağını söyler. Durum böyle olunca Pierre, hayatını baştan yaratmak zorundadır. Gelecek ve ölümlülük hakkında düşündüğü bir anda, yalnız bir anne olan, sosyal hizmet görevlisi kızkardeşi Élise’den yardım ister. Élise de bir takım hayat değişiklikleri geçirmektedir. Yalnız olmaktan artık sıkılmış; açık hava pazarında meyve sebze satan manav Jean’a ilgi duymaya başlamıştır.

Dans; Paris Opera Balesi

YönetmenFrederick Wiseman
Fransa, ABD2009, 159’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Paris Opera Balesi hakkındaki bu çarpıcı film Palais Garnier operasının, sanatsal, teknik ve idari açıdan işleyişini üç ay boyunca yapılan çekimlerin ardından gözler önüne seriyor. Provalardan stüdyoya koşuşturmacayı, ofis toplantılarını, koridor muhabbetlerini ve performanslardan kesitleri bir araya getiren usta belgesel yönetmeni Frederick Wiseman, bu efsanevi kültür enstitüsünün karmaşık mekanizmasını detaylı bir biçimde beyazperdeye yansıtıyor. Opera binası şehrin içindeki şehir misali, Paris’in kalbindeki bir hisarı andırıyor.

Adres Değişikliği

YönetmenEmmanuel Mouret
Oyuncular:Emmanuel Mouret, Frédérique Bel, Fanny Valette
FransA2006, 85’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Paris’e üflemeli çalgı dersleri verme hevesiyle yeni adım atan genç müzisyen, yaşamak için paylaşacak yer ararken kendini çekici ve güzel sarışın bir kızın yaşadığı dairede bulur. Ders verdiği öğrencilerinden birine aşık olan genç, bu durumu ev arkadaşıyla paylaşır. Yer yer melankolik, alaycı ama zarif bir dille yazılmış, mükemmel diyaloglara kurulu bu etkileyici filmin komik ve sakar baş karakterini de filmin yönetmeni Emmanuel Mouret bizzat canlandırıyor.

Paris’te Gece Yarısı

YönetmenWoody Allen
Oyuncular:Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates, Marion Cotillard
ABD2011, 100’, renkli
İngilizce, Fransızca, Türkçe altyazıyla

Bir senarist olan Gil, Paris’in dar sokaklarında, aklı bir karış havada dolanırken, kendini en harika fantazisinin içinde bulur. Finansal açıdan doyum sağlasa da manevi olarak yetersiz bulduğu Hollywood kariyerine ara veren Gil, maddiyatçı nişanlısı ve nişanlısının anne babası ile Paris’te vakit geçirmektedir. Aklından geçen yegane şey sinema piyasasından uzaklaşıp, Paris’e taşınmak ve burada uzun süredir bitirmeyi hayal ettiği romanını yazmaktır. Neden sonra, bir gece yarısı tesadüfü Gil’i Scott ve Zelda Fitzgerald, Picasso, Dali ve son derece hararetli Ernest Hemingway’in gösterişli 1920li yıllar dünyasında bulur. Hemingway, Gil’in kitabının taslağını Gertrude Stein’a göstereceğine söz verir. Gil her sabah, gündelik normal hayatına uyanır ve gece oldu mu şaşalı Paris hayal dünyasına geri döner.  Stein’ın fikrini alma sözü verir. Paris’te Gece Yarısı’nda şehir Woody Allen’ın romantik dokunuşuyla ışıldıyor. Hayal Dünyasının Sineması’na girmeyi kesinlikle hak eden bir film.

Aşk Şarkıları

YönetmenChristophe Honoré
Oyuncular:Ludivine Sagnier, Louis Garrel, Clotilde Hesme
Fransa2007, 100’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Ismael ve Julie, Alice ile birlikte, aşk, arkadaşlık, kıskançlık ve suç ortaklığı çemberinde bir ménage-â-trois yaşamaktadır. Ta ki üçlünün hayatı trajik bir olayla sarsılana dek. Üzüntüyle baş etmeye çalışan üçlü, bir yandan suçluluk duygusuyla boğuşurken bir yandan da bu yas döneminde birbirlerine destek olmaktadır.  Christophe Honore, Paris’in güncel halini kaydederken, Jacques Demy’nin meşhur müzikal tarzına ve renkli film geleneğine de saygı duruşu yapıyor. Dişini tırnağına takan bu çarpıcı melodram, bir yandan müzikallere bir yandan da Truffaut’dan Eustache’a Fransız Yeni Dalga sinemasının sevilen aşk üçgenindeki rolleri alt üst ediyor. Film, romantizme yepyeni bir bakış açısı getiriyor: Mutlu homoseksüel aşk. 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilen film, 2008 yılında En İyi Müzik kategorisinde Cesar Ödülü’nü kazandı.

Endülüs

YönetmenAlain Gomis
Oyuncular:Samir Guesmi, Delphine Zingg, Djolof Mbengue
Fransa2007, 90’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Yacine, Arap göçmeni bir ailenin oğludur ve hayatını tamamen özgür bir biçimde, başı derde gire çıka sürdürmektedir. Paris’e çevreleyen dairesel otoban civarında, bir karavanda yaşamakta, kısa süreli işler arasından mekik dokumaktadır. Toledo’ya yaptığı kısa bir gezi ve birkaç rastlantısal görüşme, Yacine’i Endülüs’e götürür. L’Afrance filminin de yönetmenliğini yapmış olan Alan Gomis bu cesur filmde gurur ve sosyal küçük düşürülme gibi kavramlara değiniyor. Filmin yaratıcı senaryosu, çağdaş Fransız toplumunun yanı sıra artık üzerinden yıllar geçmiş sömürgecilik tarihini, şiirsel karelerden oluşan gerçek bir mozaik halinde beyazperdeye taşıyor.

Kısa Filmler

Ama Sonra

YönetmenTonie Marshall
Oyuncular:Mathieu Kassovitz, Quentin Ogier, Ludivine Tribes
Fransa1994, 5’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Prezervatif nasıl kullanılır: Montaigne Lisesi’nin bahçesinde yirmili yaşlarda iki genç erkek konuşmaktadır. Biri bilgisiz ve utanç içinde bakmaktayken diğeri güçlü ve deli dolu görünmektedir. “3000 scenarios contre un virüs” (“Bir virüse karşı 3000 senaryo “) serisi, AIDS ile savaşan insani kuruluşlar ve tıp derneklerinin, yirmi yaş altında gençler için başlattığı yarışmanın katılımcılarının çalışmalarını içeriyor. 1994 yılında gençlerin AIDS’e bakış açısı ünlü yönetmenler tarafından beyazperdeye taşınıyor.

Mutfakta Kucaklaşmalar

YönetmenSébastien Laudenbach
Oyuncular:Rose Mary Cerdeira, Christian Esnay, Damien Ricour
Fransa2004, 8’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Bir adam, yalnız başına evinin penceresinde aşağıdaki sokağa bakmaktadır. Eski kız arkadaşı telefon eder ve son bir gece daha birlikte geçirmeyi teklif eder. Adam, eski kız arkadaşıyla son bir defa daha cinsel ilişkiye girer. Yönetmen Laudenbach, duygusal ve şairane bir film sunuyor seyirciye. “Filmin en zor yanlarından biri duygularla vücutlar, daha doğrusu fiziksel olan arasındaki ikilik hakkında konuşmaktı: iki vücudun bir araya geldiği anda var olabilen o gerçek karmaşa, birbirini tanıyan, birlikte yaşamış, birbirine dokunmayı bilen, birbirini arzulamanın ve mutlu etmenin yollarına hakim iki vücut… Ve, her zaman orada olmayan duygular.”

Pazar

YönetmenSamir Guesmi
Oyuncular:İlliè Boukouirene, Djemel Barek, Elise Oppong, Simon Akbarian
Fransa2008, 30’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

13 yaşındaki İbrahim, okuldan atılır. Buna rağmen babası, oğlunun diplomasını alıp, mezun olduğunu sanmaktadır. Mezuniyet kutlaması planlarlar. Pek çok uluslararası festivalde yarışan film, 2008 yılında Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde Seyirci Seçimi Ödülü’ne layık görülmüştü.

Özel Bir Ders

YönetmenRaphaël Chevènement
Oyuncular: Cécile Ducrocq, Raphaël Chevènement
Fransa2007, 10’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

17 yaşındaki Cyril, 27 yaşındaki Eva’dan Fransızca dersleri almaktadır. İkili Victor Hugo’nun bir aşk şiiri üzerinde çalışmaktadır. 2009 yılında En İyi Kısa Film Cesar Ödülü’nü kazanan film aynı yıl, Los Angeles Işıklar Şehri, Melekler Şehri Festivali’nde jüri özel mansiyonuna layık görülmüştü.

Lüksemburg’un Tekneleri

Yönetmen:  Nicolas Engel
Oyuncular :Juliette Laurent, Manuel Vallede, Nathan Rosselin, Caroline Breton
Fransa2005, 24’, renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Küçük model tekneler rüzgar ile birbirlerine çarpmaktadır. Teknelerin birbirine çarpışması sonucu Edith ve oğlu Cesar garip bir adamla tanışır. Bu tanışma anne ve oğlun hayatlarını sonsuza dek değiştirecektir. İdeal aşk, kaçırılan şanslar, kırılgan “yalnız anne” figürü ve heyecan dolu genç bir adam… Baştan sona şarkılarla dolu müzikal film, Lüksemburg’un Tekneleri, Jacques Demy’nin melankolik ve sihirli alemine yapılmış başarılı bir saygı duruşu niteliğinde.

Gösterim Programı için tıklayınız

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir