Semaver ve Kumpanya – 2 Perdelik Komedi

Semaver ve Kumpanya – 2 Perdelik Komedi

Yazan : Sait Faik Abasıyanık
Uyarlayan : Yavuz Pekman
Yöneten : Işıl Kasapoğlu
Oyuncular : Asil Büyüközçelik, Aylin Çalap, Burcu Doğan, Nadir Sarıbacak, Nilüfer Alptekin, Sarp Aydınoğlu, Serkan Keskin, Sibel Altan, Tansu Biçer

“Semaver Kumpanya” oyuncularının sergilediği, gezici bir kumpanyanın yaşadığı zorluklara rağmen, azimle turne çabalarını anlatan oldukça farklı yönleri bulunan bir oyun. Grubun bir çok güzel çalışması olduğunu ve tiyatro adına oldukça güzel şeyler yaptıklarını yazmama sanırım gerek yok. Bir çoğumuz Semaver Kumpanya’ yı tanıyoruz. Grubun oyuncularından Nadir Sarıbacak’ ı oldukça başarılı buluyorum. Bu oyunda da performansı ile oyuna çok önemli bir katkısı var. Engel olamadığı gülüşü, heyecan dolu tavırları ve yerinde duramaz harekliliği ile izleyicileri eğlendirirken, resimde gördüğünüz sahnede olduğu gibi duygu dolu sözleri ve mimikleri ile duygulanmamızı sağlıyor. Burcu Doğan ise oyunda oldukça renkli bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Rol gereği, insanın tüylerini diken diken yapan sesi ve abartının bile ötesinde kullandığı vücut dili ile izleyiciyi eğlendirmeyi başarıyor. Bu da kendisinin ne derece iyi bir tiyatro sanatçısı olduğunu gösteriyor.

Eseri, “oyun içinde oyun” olarak nitelendirebiliriz. Omurgada, bir grup sanat aşığının kumpanya hazırlıkları ve turne zamanı olan, fakat oyun içeriğinde bir çok oyuna ve pasajçıklara yer verilen, komedisi, draması, müzikali bol bir eser. Alışageldiğimiz oyunlardan oldukça farklı ve oyuncuların her birinin bir çok dalda performans sergilemelerini gerektiren bir oyun. Bu nedenle bir çok kişi için seyredilmesi gereken bir oyun haline geliyor. Her izleyici oyunun farklı farklı bölümlerinden keyif alabilir.

Oyunda özellikle belirtmek istediğim bir meyhane sahnesi var. İki farklı masa ile tüm oyuncuların yer aldığı bir meyhane sahnesi bu. Bu sahnede Saffet Fikret karekteri (Serkan Keskin) rakısı ile sigara içiyor. Bence, bazı oyunlarda rastladığımız bu gereksiz eklentilerin artık yok olması gerekiyor. Elbette sergilenen sahneyi güçlendirecek unsurlar ilave edilmeli, fakat dünyaca kabul edilen ve insanların sağlığı ile ilgili bir yasağı da delmemek gerekiyor. Seyrettiğim sahnede ikinci sırada olmamdan da kaynaklı içilen sigaradan oldukça rahatsız oldum. Eminim ki bir çok kişi de rahatsız olmuştur. Belki okuyanlarınızdan bazıları bir tane sigaradan ne olur, bir kaşık suda fırtınalar koparmaya ne gerek var diye düşünebilir. Bunun gereksiz bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Ayrıca aynı sahnede sarhoş rolü yapan ve kelimelerini yuvarlayarak gırtlağından konuşan Saffet Fikret karakterinin, “Hamlet” ten ağır bir pasaj sergilemesi oldukça kötüydü.

Yazımın başlarında da yazdığım gibi oyun içinde bir çok oyun var. İçlerinden biri, bir kaçı veya tamamı sizi yakalayacaktır. Belki de oyunun dizaynı da bunun üzerine kuruldu. Seyretmek lazım.

İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir