Seabear

İzlanda dendiğinde akla gelen o atmosferik soundu birkaç dakikalığına unutun, ve hemen Kings of Convenience, Belle and Sebastian arası bir şeyler anımsayın; zihninizde dönsün dursun o folk…

İşte o iki Indie kilometre taşının arasındaki izbe bir durakta, Reykjavik civarında Seabear’e rastlanabilinir. Aslen tek kişilik “Sindri Már Sigfússon” projesi olarak başlayan fakat –tahminimce- “kayıt” – konser düşmanlığı/vefasızlığı dolayısıyla sonradan 8 müzisyen olan Seabear, 2007 yılında “The Ghost That Carried Us Away” albümünü ortaya çıkartmıştır.

Debut albüm için söylenmesi gereken şeylerden biri bana göre keskin bir sound yerine sanki diğer İzlanda Ambient gruplarına inat daha hamurumsu bir dokunuşu/görselliği içinde barındırıyor olmasıdır. “Hamurumsu” tabirini betimlemem gerekirse, renkli renkli, emprovize fakat bir o kadar da kolay ki albümde bulunan, sırasıyla Hospital Bed, I Sing I Swim, Owl Walz, Arms gibi parçalar dinlenirse ne söyleyemediğim ya da söylemek istediğim daha rahat anlaşılır şahsen. Ayrıca, kapağındaki tasarım da albümün güzelliğini destekleyen başka bir donedir.

Ne de olsa hem İzlanda çıkışlı, hem de folk tınılı çifte kavrulmuş bir grup Seabear, kulak verilesi, dinlerken mutlu olunasıdır..

Myspace adresleri:

www.myspace.com/seabear

Author: Onur Yener

Share This Post On

1 Comment

  1. Çok mutlu adamlarmış gibi geliyorlar bana, böyle bir müzik yapabiliyor olmalarına imreniyorum. Komşum filan olsaydılar daha az karamsar olurdum.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir