Sanat ve Edebiyat Yazıları

Murat Belge bir Türk olarak en önemli başarılarından birisinin “herhangi bir şekilde şiir, hikâye ya da roman yazmaya çalışmaması” olduğunu söyler. Ancak yazdığı yazıları okuyup, ülkemizde edebiyatçı olarak önemli bir yere sahip olan kişilerle karşılaştırınca sanırım kimse Murat Belge’nin edebiyat yapmadığını söyleyemez.

Sanat ve Edebiyat Yazıları geçtiğimiz yılın sonlarında İletişim Yayınları tarafından basıldı. Yazarın daha önceki “Edebiyat Üstüne Yazılar” toplamasının devamı sayılabilecek bu kitapta konular edebiyat dışına da taştığı için başında bir “Sanat” eklemesini görüyoruz. Daha önce çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan yazıların güzel bir derlemesi olan kitap altı ana bölümden oluşuyor.

Murat Belge ilk bölümde öncelikle Türk Dili ve Dil’in Türkiye’deki seyri konusunda oldukça güzel bir giriş yapıyor. Türk Dili’nin hangi tartışmalarla nereye doğru yol aldığını, bu tartışmalarda kimin hangi tarafta yer aldığını bilmek için bu yazıları okumak keyifli. İkinci bölümdeyse edebiyatımızda roman, yazarlar ve tartışmalar incelenmiş. Özellikle Türk Edebiyatına meraklı kişiler için harika bir bölüm olduğunu söyleyebilirim. Belge, her zamanki paylaşımcı ve öğreten diliyle yeni ve eski edebiyatımızı bir bölüme sığdırmayı başarabilmiş. Oldukça uzun bir yolculuk var bu bölümde. “Küçük Prens Nasıl Okunur?” yazısı da ayrıca güzel, ülkemizin bilindik ama söylenmeyen sorunlarını kâğıt üzerinde görünce, somut olduklarında ne kadar komik olduklarını da anlıyorsunuz.

“Divan Edebiyatı Üzerine” kısmında Murat Belge’nin “yeterli bilgi sahibi değilim” dediği konularda oldukça mütevazı olduğunu anlıyoruz. Divan şiiri ile pek ilgim olmasa da merakla okuyabildiğim bir bölüm oldu. Diğer bölümler de Edebiyat Söyleşileri, Dünya Edebiyatı ve Sanat üzerine yazılar barındırıyor.

Murat Belge’nin yazılarını günlük olarak takip etseniz bile kendi sıralaması ile bir konu düzeninde okumak oldukça faydalı ve keyifli. Sanat ve Edebiyat Yazıları da şu saçma sapan bir düzene sahip Türkiye için fazla bir insanın düşüncelerini barındırıyor, alın okuyun, düşüncelerine önem verdiğiniz insanlara önerin, pişman olmazsınız.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. önem verdiğim insanlarla paylaştım ama ben hala okuyamadım. bir boşluk yaratıp hemen okumak istiyorum. yazı da çok güzel olmuş, kitaba olan merakımı daha da arttırdı :)

  2. ben de merak ettim çok, belki benimle de paylaşırsınız kitabı :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir